Pazartesi, Ekim 26
Shadow

Android telefonunuzu hızlandırmanın yolu….

android-telefonlarinizi-hizlandirma işletim sistemine sahip bir telefon kullanıyorsanız eminim ki bir süre sonra telefonunun yavaşladığını gözlemlemişsinizdir. Bu yazımızda sizlere telefonunuzu nasıl hızlandırabileceğinizi anlatacağım.

İşletim sistemi mantığında ister mobil olsun ister masaüstü kullanım arttıkça biriken bilgilerin ve kullanılan uygulamaların sayısının arttıkça sistem içinde biriken dosyalar ile birlikte yavaşlaması kaçınılmaz bir durum.

Konu telefonlar olunca da gerek hafızalar gerekse işlemciler yönünden bu yavaşlama sorunu kullanıcıları daha fazla rahatsız etmekte. Bu konumuzda bahsedeceğimiz konu genellikle alt ve orta düzey android telefon sahiplerini ilgilendiriyor.  Android işletim sistemi her güncelleme ile birlikte daha fazla özelliğe sahip olarak telefonlarımızda yer almakta. Bunların en başında görselliği arttıran animasyonlu kullanım yer almakta.

Gerek menü geçişleri gerekse farklı konumlarda animasyon özelliği artık çok sık olarak kullanılmakta. Bu durum ilerleyen zamanlarda telefonunuzun yavaşlamasına sebep olabilmekte. Bu yazımızda bu geçişleri nasıl kapatabileceğinizi yada ayarlarını nasıl değiştireceğinizi anlatacağız.

Anlatacağımız yöntem Android 4 öncesi süreme sahip olan telefonlarda direk açık gelmesine rağmen 4 güncellemesinde sonra artık gizli olarak yer almakta. Bu ayarlara ulaşmak için telefonumuzun Geliştirici Seçenekleri menüsünü aktif hale getirmemiz gerekli.

Bu işlemleri yapabilmemiz için öncelikle cihazımızın ayarlar bölümüne girmemiz gerekli. Daha sonra ayarlar bölümünden “Cihaz Hakkında” kısmına geliyoruz.

Android hızlandırma (1)

 

 

 

 

 

 

 

Burada “Yapım Numarası” yazan bölüme arka arkaya 5 defa tıklıyoruz ve ekranımızda artık geliştiricisiniz uyarısı geliyor ve ayarlarımız açılmış oluyor.

Android hızlandırma (2)

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra geri gelerek açılmış olan geliştirici seçenekleri menüsüne giriyoruz.  Ve burada geçiş animasyonu ölçeği bölümüne tıklıyoruz.

Android hızlandırma (3)

Android hızlandırma (4)

 

 

 

 

 

 

 

Dilerseniz buradan ayarı düşürebilir yada tamamen kapatabilirsiniz. Unutmadan belirtelim açılmış olan geliştirici seçeneklerinizi kapatmak istiyorsanız telefonunuzu fabrika ayarlarına almanız yeterli olacaktır.

Sizde konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle yorum bölümünden yada iletişim sayfamızdan bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.