Teknoloji Bloğu -Güncel Teknoloji haberleri

iPhone 5s’in Touch ID sensörü sahte parmak iziyle kandırıldı

iphone-5s-touch-id-230913Apple’ın geçtiğimiz cuma günü yurt dışında satışa sunulan yeni akıllı telefonu iPhone ’in en ilgi çekici parçalarından birisi de adı verilen tarayıcısı.

Şirketin sensöre bu denli yüksek bir önem vermesi, bu sensörün bir açığını ortaya çıkarmaya çalışan grupların da hedefi haline gelmesini sağlıyor. Almanya merkezli () üyesi korsanlar bu amaçlarına fazla kaybetmeden ulaşarak Apple’ın Touch ID sensörünün nasıl kandırılacağını gösteren bir videoyu paylaştı.

5s’te telefonun kilidini açmak için kullanıcının parmak izinden aldığı biyometrik verileri kullanıyor. Bu özelliği duyuran ve uygulayan Apple olmasa da, özellikle sektörün büyük isimleri arasında Apple’ın olduğunu söylemek gerekiyor. Söz konusu videoda CCC üyesi Starbug, iPhone 5s’in Touch ID sensörünün parmak izi tarayıcısının nasıl atlatılacağını açık bir biçimde anlatıyor. Yüksek çözünürlüklü bir gerçek parmak izi fotoğrafını lateks sütüne batıran bilgisayar korsanı, insan vücudunun nemini alması için bir süre üflenmiş bu fotoğrafı Touch ID sensörüne dokundurarak telefonun kilidini kaldırmayı başarıyor. CCC’nin gerçekleştirdiği Touch ID için kelimenin anlamıyla bir güvenlik açığı anlamına gelmese de sistemin kandırılabileceğini göstermesi bakımından önem taşıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir