Teknoloji Bloğu -Güncel Teknoloji haberleri

iPhone 5s’in Touch ID sensörü sahte parmak iziyle kandırıldı

iphone-5s-touch-id-230913Apple’ın geçtiğimiz günü yurt dışında satışa sunulan yeni akıllı telefonu ’in en ilgi çekici parçalarından birisi de Touch ID adı verilen tarayıcısı.

Şirketin sensöre bu denli yüksek bir önem vermesi, bu sensörün bir açığını ortaya çıkarmaya çalışan grupların da hedefi haline gelmesini sağlıyor. Almanya merkezli () üyesi korsanlar bu amaçlarına fazla vakit kaybetmeden ulaşarak Apple’ın Touch ID sensörünün nasıl kandırılacağını gösteren bir videoyu paylaştı.

Apple iPhone 5s’te telefonun kilidini açmak için kullanıcının parmak izinden aldığı biyometrik verileri kullanıyor. Bu özelliği duyuran ve uygulayan Apple olmasa da, özellikle sektörün büyük isimleri arasında Apple’ın olduğunu söylemek gerekiyor. Söz konusu videoda CCC üyesi Starbug, iPhone 5s’in Touch ID sensörünün parmak izi tarayıcısının nasıl atlatılacağını açık bir biçimde anlatıyor. Yüksek çözünürlüklü bir gerçek parmak izi fotoğrafını sütüne batıran korsanı, insan vücudunun nemini alması için bir süre üflenmiş bu fotoğrafı Touch ID sensörüne dokundurarak telefonun kilidini kaldırmayı başarıyor. CCC’ gerçekleştirdiği eylem Touch ID için kelimenin tam anlamıyla bir güvenlik açığı anlamına gelmese de sistemin kandırılabileceğini göstermesi bakımından önem taşıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir