Teknoloji Bloğu -Güncel Teknoloji haberleri

BTK’dan SMS’ler ile ilgili yeni düzenleme

sms

BTK almış olduğu yeni karar ile artık gelen reklam içerikli SMS leri tespit edilip engellemesini yapabilecek. Bu sayede hem kullanıcılar rahatlatmayı hemde yasa dışı içeriklerin önüne geçmeyi planlıyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim kurumu yeni almış olduğu karar ile artık sms gönderim denetimlerini ve kontrollerini arttıracak. Böylelikle kullanıcılara gelen ve sürekli olarak rahatsızlık veren mesajlar ve özellikle yasa dışı kumar mesajlarının önüne geçmeyi planlıyor.

Alınan yeni karar ile birlikte artık SMS’i gönderen kişi yada kurum rahatlıkla tespit edilebilecek ve göndermiş olduğu mesajlar engellenebilecek.

Yeni başlayacak olan uygulama ile cep telefonlarımıza gelen gelen başlıklı SMS’ler mesajın sonunda yer alan bir kod ile takip edilebilecek. Bu kod sayesinde hangi operatörden gönderim yapıldığı rahatlıkla tespit edilebilecek ve uygun olmayan içerikler ile ilgili olarak cezai işlem yapılabilecek.

Yeni kontrol sistemi ile BTK özellikle yasa dışı kumar ve bahis oynatan sitelere takipler yaparak vatandaşların mağdur olmaması için uğraşacaklarını belirtti.

Umarım yeni sistem başarılı olur ve her gün maruz kaldığımız bu SMS yağmurunun önüne geçilebilir. Sizlerde konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir