Cuma, Eylül 25
Shadow

GetContact uygulama marketlerden kaldırıldı.

Özellikle geçtiğimiz hafta sosyal medyada ses getiren ve bir anda popülerliği artan uygulama GetContact için işler kötüye gidiyor gibi görünüyor.  Farklı kişilerin rehberinde nasıl kayıtlı olduğunuzu gösteren uygulama özellikle sosyal medya üzerinde yağılan paylaşımlar sayesinde bir anda popülerliğini arttırmıştı.

Ancak olan son olaylar uygulama için işlerin kötüye gittiğini gösteriyor. Özellikle uygulamanın kurulumunda bir çoğumuzun dikkat etmeden verdiği izinler yüzünden uygulama ile ilgili olumsuzlar yaşanmış durumda.  Uygulamayı telefonunuza kurduktan sonra rehberinizdeki tüm bilgiler uygulamanın kendi veritabanında toplanmaya başlıyor ve orada oluşan havuz üzerinden sorgulama yaparak karşınıza sonuçları çıkartıyor.

Rehberinizi değiştirmeye, telefonunuzdan arama yapmaya, gelen aramaları yönlendirmeye, çağrı geçmişinizi değiştirmeye, galerideki içerikleri görmeye ve değiştirmeye, video ve fotoğraf çekmeye, internet bağlantınızı kullanmaya, diğer uygulamaları kontrol etmeye gibi pek çok özel yetkiye kavuşmuş oluyor.

Durum böyle olunca bazı alanlarda uygulamalar ile ilgili şikayetler başlamışi ve uygulama BTK ‘ya bildirilmişti. BTK yaptığı incelemenin ardından önce App Store daha sonra ise Google Play’den kaldırıldı.

Uygulamayı geliştiren ve Türkiye’de faaliyet göstermekte olan şirketin yöneticisi, günlük kullanıcı sayısı 3 milyon, aylık aktif kullanıcı sayısı ise 20 milyonu aşan uygulamanın kullanıcı verilerini koruduğunu iddia ediyor.

Ancak durum o ki yapılan bu açıklamalarda uygulama marketler tarafından yeterli görülmemiş olmalı ki uygulama marketlere hala kapalı olarak görünmekte.  Bizim de tavsiyemiz bu tarz uygulamaları kullanmamız yüklediğiniz uygulamarın sizden istediği izinleri mutlaka kontrol etmeniz yönünde.

Eğer sizde GetContact yükledi iseniz mutlaka uygulamayı telefonunuzdan kaldırın ve hesap silme işleminizi uygulayın. Sizde konu ile ilgili düşüncelerinizi yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.