Teknoloji Bloğu -Güncel Teknoloji haberleri

PTT’den dolandırıcılara karşı uyarı

İnternet üzerinden çeşitli firmaların adı kullanılarak gönderilen sahte maillerin sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Firmaların arasına her geçen gün yeni firmalar ekleniyor. Son dönemlerde ülkemizde yaşanılan bu tarz sahte maillerde adı geçen PTT ‘den konu ile ilgili açıklama geldi.

İnternetin ilk yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde ortaya çıkan bu sahte mailler vermiş oldukları sahte linkler ile kullanıcıların bilgilerini toplayarak onları zarara uğratıyor.

Daha önceleri Telekom operatörleri , TV servisleri hatta devlet kurulumlarının bile logolarını ,isimlerini kullanarak bu tarz mailler gönderilmiştir. Bu durumun en son isimlerinden biri de PTT oldu.  PTT AŞ tarafında yapılan geri bildirimlerin artması sonucunda şirketten yapılan açıklama ise aşağıdaki gibi oldu.

“Söz konusu e-postalarda yer alan linkler tıklandığında şirketimize ait gönderi takip sayfasının bir benzeri açılmakta ve müşterilerimizden kendilerine ait kargonun teslim edilebilmesi için gönderici firmadaki bilgilerinin güncellenmesi istenmektedir. Bu şekilde müşterilerimizin kimlik bilgilerine kolayca ulaşılarak çeşitli mağduriyetlere sebebiyet verilmektedir. Şirketimiz tarafından hiçbir şekilde bu tür e-postalar gönderilmemektedir. Müşterilerimizin e-posta ile gelen linkleri tıklamamaları, kendi güvenlikleri ve mağdur olmamaları açısından elzemdir.”

Bu tarz konularda okuyucularımıza önerimiz bu firmalar ile çalışıyor bile olsanız gelen maillerde mutlaka gönderen kısmındaki mail adresini tıklamadan kontrol etmeniz ve mail içeriğindeki tüm tıklanan alanlardaki adresleri tıklamadan kontrol etmeniz.

Bu adreslere yanlışlıkla tıklamanız durumda mutlaka internet tarayıcınız da açılan sayfanın adresini kontrol edin ,firma adresinden farklı bir adres ise o sayfayı hemen kapatın ve hiç bir bilgiyi doldurmayın.

Tüm bunlara ek olarak mutlaka internet security özelliği olan güncel bir antivirüs programı mutlaka bilgisayarınız da kurulu olsun.

Sizin de mail kutunuza bu tarz mailler geliyorsa düşüncelerinizi konu altından bizimle paylaşabilirsiniz. Beğendiğiniz konuları sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir