Türksat 5A uydusu SpaceX tarafından yörüngeye fırlatıldı.

Elon Musk’ın kurucusu olduğu uzay taşımacılık şirketi SpaceX yeni haberleşme uydumuz olan Türksat 5A’yı uzaya taşıdı. Falcon 9 roketi ile gece itibari ile uydumuzun taşınma işlemi tamamlandı. ABD’nin Florida eyalatinde bulunan Cape Caneveral Üssü’nden başarıyla fırlatıldı. Yaşanan fırlatmanın ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu uydudan ilk sinyal alındığının müjdesini verdi

Ülkemizin Airbus ile ortaklaşa geliştirdiği yeni haberleşme uydumuz Türksat 5A dün gece itibari ile yörünge yolculuğuna çıktı. Şuana kadar hiç bir sorun ile karşılaşılmadan yolculuğuna devam ediyor.

SpaceX’in 3.500 kg’lık uyduyu fırlatmak için kullandığı Falcon 9 roketi de herhangi bir sorun yaşamadan denizde yer alan drone gemisi Just Read the Instruction’a iniş yaptı.

SpaceX tarafından fırlatma öncesi yapılan açıklamaya göre havanın yüzde 70 olumlu olduğunu belirtilmişti. Bu olumlu havaya rağmen 45 dakikalık bir erteleme alan fırlatma görevi, Türkiye saatiyle 5.15’te başladı. Bu başarılı fırlatma görevi, SpaceX’in 2021’deki ilk görevi olacak. Ayrıca bu görev, 2021’in ilk yörüngeye yerleştirme görevi olarak dikkat çekiyor.

TURKSAT 5A, 2021’in ikinci çeyreğinde hizmete girecek.

Dün, fırlatılış gerçekleşmeden önce, uzun süredir geliştirilen ve Türkiye’ye onlarca yıl hizmet vermesi beklenen TURKSAT 5A ile ilgili konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, uydunun 2021’in ikinci çeyreğinde hizmete gireceğini söyledi. TURKSAT 5A’nın ülkemizin beşinci uydusu olacağını söyleyen Bakan Karaismailoğlu, bu uydunun 30 yıl boyunca hizmet vereceğini ve Türkiye’yi uzayda daha güçlü bir konuma getireceğini söyledi.

TÜRKSAT 5A UYDUSU NEDİR, NE İŞE YARAR?

Eylül 2011 de yapılan antlaşmaya binaen, Türksat and Turkish Aerospace Industries (TAI) tarafından Türkiye’de geliştirilmiş bir uydudur. TAI’nin Ankara yerleşkesindeki Uydu Montaj, Entegrasyon ve Test (UMET) biriminde, en az %20 yerli ve milli kaynaklarla Airbus firması ile iş birliği sonucunda geliştirilmiş ilk yerli teknolojilerin de kullanıldığı iletişim uydusudur. Takibinde gelecek Türksat 5B’de daha yüksek oranlarda yerel kaynaklar kullanılacaktır. Projenin ileriki amaçlarından birisi de Türksat 6B uydusunun tamamen yerli kaynaklarla geliştirilmesidir.

Uydu tamamen 12 kilowatt elektrik güç birimi çalışacak Eurostar-3000EOR sistemi üstüne kurulmuş ve 3,5 ton ağırlığa sahiptir. Yörünge yerleşimi olarak 31° Doğu yörüngesi hedeflenmiştir. Uydunun fırlatılması 8 Ocak 2021 günü için planlanmış ve roket tercihi olarak Falcon 9 roketi tercih edilmiştir. Uydunun yörünge görev süresi olarak 15 yıl üzerinde olması beklenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.