Ülkemizde yapılacak olan Sinovac aşısının başarı oranı belli oldu.

Ülkemizin Covid 19 salgınına karşı satın aldığı Çinli Sinovac Biotech firması geliştirilen aşının başarı oranı belli oldu.  Coronavac adlı aşının Brezilya’da yapılan testlerinin başarı oranı %78 olarak açıklandı.

Uluslar arası haber ajansı Reuters’in  verdiği bilgilere göre, SinoVac’ın Brezilya’daki araştırma ve üretim ortağı olan biyolojik araştırma merkezi Butantan, aşının acil kullanım talebinin bir parçası olarak ayrıntılı sonuçların Ulusal Sağlık Gözetim Ajansı’na (ANVISA) sunulduğunu açıkladı.

Açıklanan verilere göre, CoronaVac adlı koronavirüs aşısının Brezilya’daki etkinlik oranının yüzde 78 olduğunu belirtiyor. 12 binden fazla sağlık çalışanının katılmış olduğu araştırmada, 218 vakanın 160’ına plasebo verildi. Geri kalanına ise gerçek aşı uygulandı. Ayrıca araştırmacılar, aşılamadan sonra ciddi bir yan etkiye rastlamadıklarını açıkladı.

Bu gelişmelere mütakip  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün sosyal medya üzerinden açıklamada bulundu. Şu ana kadar 10.000’in üzerinde gönüllüye 17.700 doz aşı uygulandığını ve sonuçların takip edildiğini belirtti. Aşılar için güvenlik testlerinin devam ettiğini de ifade eden Koca, Acil Kullanım Onayı için de sürecin başlatıldığını belirtti.

CoronaVac aşısının Türkiye’deki Faz 3 çalışmaları, 14 Eylül’de başlatılmıştı. Koca, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, koronavirüsü aşısının Türk insanındaki toplam etkinlik oranının yüzde 91.25 olduğunu ifade etmişti.

Vaka sayılarına göre bakıldığında sırasıyla Latin Amerika ve Güneydoğu Asya’da en fazla COVID-19 vakasına sahip olan Brezilya ve Endonezya, bu ay CoronaVac aşısını kendi vatandaşlarına uygulamaya hazırlanıyor. Ülkemiz dışında Şili, Singapur, Ukrayna ve Tayland da SinoVac ile tedarik anlaşmaları yapmıştı.

Çin merkezli SinoVac firması ile 50 milyon dozluk anlaşmaya imza atan Türkiye, sonraki süreçte Türk asıllı Alman bilim insanı Uğur Şahin’in CEO’su olduğu BioNTech’in Pfizer ile birlikte geliştirdiği aşıyı da tedarik edecek.

CoronaVac’ın etkinliği, BioNTech’in veya Moderna’nın geliştirdiği yüzde 95 etkinlik oranına sahip olan aşıların gerisinde kalsa da, normal buzdolabı sıcaklıklarında saklanabilmesi açısından çok daha geniş bir tedarik ağına sahip olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.