Whatsapp’a alternatif uygulamalar

Facebook’un aldığı kararlar sonrasında geçtiğimiz bir kaç günün en önemli teknoloji gündemi olan Whatapp gündemimizi meşgul etmeye devam ediyor.

Sahibi olduğu Facebook tarafından kişisel bilgilerin paylaşılması özelliği zorunlu hale gelen ve kabul edilmediği takdirde uygulamanın kullanımını iptal eden sosyal medya devi kullanıcılardan tepki görmeye başladı. Hatta bazı kullanıcı grupları uygulamalarını telefonlarından silme kararı aldı.

Kullanıcı sözleşmesini 8 Şubat tarihine kadar kabul etmeyen kullanıcıların uygulamaya erişimleri engellenecek. Sözleşmeyi onaylamak istemeyen kullanıcılar şimdiden Whatsapp’ a alternatif mesajlaşma uygulamalarını araştırmaya başladı bile.

Bu yazımızda bizde sizlere bilinen ve en popüler olan alternatif uygulamaları anlatmaya çalıştık. Aşağıda listelediğimiz uygulamaların bazıları ile ilgili açıklamalara da yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

WhatsApp’a alternatif mesajlaşma uygulamaları:

  • Turkcell BiP
  • Viber
  • ICQ
  • Google Duo
  • Signal
  • Telegram

Whatsapp’a yerli alternatif BİP

Yerli WhatsApp alternatifi denildiğinde akla ilk gelen uygulama olan BiP, mesajlaşma ve görüntülü konuşma gibi özelliklerin dışında çeşitli kanallara abonelik ile birçok farklı hizmet sunabiliyor. Akıllı Faks ve mesajla para gönderme gibi özellikleriyle oldukça yenilikçi işlere imza atan BiP, zaman zaman Turkcell kullanıcılarına sağladığı ücretsiz internet gibi avantajlar sayesinde de her geçen gün kullanıcı sayısını artırıyor.

Viber

Görüntülü, sesli ve metin mesajlarınız için WhatsApp’ın şimdiye kadar ki en güçlü rakiplerinden olan Viber, yazılan mesajların dilediğiniz zaman silinmesi özelliği ile ön plana çıkıyor. WhatsApp’da bu süre 5 dakika ile sınırlı. Aynı zamanda sohbetler ekranında dilediğiniz mesajlaşmayı gizleyebiliyorsunuz. Uygulama içinde bulunan oyunlarla, mesajlaşırken canınız sıkılınca karşınızdaki kişiyle eğlenebiliyorsunuz.

ICQ

90’lı yıllarda internet ile tanışmış olan kullanıcıların yakından hatırlayacağı sohbet programının güncellenmiş hali. Bir dönemin efsanesi olan platform, geçtiğimiz yıllarda mobil platform olarak geri döndü. ICQ, WhatsApp’a doğrudan rakip olmanın avantajını yaşıyor. Sınırsız katılımcıya açık olan kanal sohbetleri, görüntülü ve sesli grup sohbetleri ve mesajlaşma gruplarıyla oldukça kaliteli alternatifler arasında.,

Signal

Yüksek seviyede gizlilik sunan Signal, WhatsApp’ın doğrudan rakibi olduğu gibi; ondan çok daha şeffaf politikalara sahip. Görüntülü ve sesli konuşmaya kadar tüm WhatsApp özelliklerini aynen taşıyan uygulama, Android sürümünde SMS uygulaması olarak da çalışma özelliğiyle dikkat çekiyor. Yani Android telefonunuzdaki SMS uygulamasını da Signal ile değiştirebilirsiniz.

Edward Snowden ve Elon Musk gibi veri gizliliği alanında uzmanlaşmış kişiler tarafından önerilen Signal, uçtan uca şifreleme özelliğine ek olarak; gönderilen mesajın belirli bir süre içerisinde otomatik olarak silinmesi gibi faydalı özelliklere de sahip.

TELEGRAM

WhatsApp’ın uzun süredir ciddi bir rakip olarak  tehdit eden Telegram, oldukça hafif ve kullanımı kolay bir uygulama. Grup mesajlaşmalarında herhangi bir sınırı bulunmuyor. WhatsApp’a çok alışanlar için arayüz alışması güç bir yapıda olsa da gereksiz bütün mesajlaşma özelliklerinden kolayca sıyrılıyor. Ülkemizde de ciddi bir kullanıcı oranına sahip bir uygulama.

 

Şimdilik sizlere sunacağımız alternatifler bu şekilde. Whatsapp’a alternatif olarak kullanmak istediğiniz bir uygulama varsa uygulamanın kendi sayfasından indirip kullanabilirsiniz.

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşmak için yorum bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

One thought on “Whatsapp’a alternatif uygulamalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.