Teknoloji Bloğu -Güncel Teknoloji haberleri

Yeni kimlik kartlarını almak için ne gerekli?

çipli kimlik

Uzun zamandır ülkemizde tartışmalara konu olan yeni çipli kimlik kartlarına geçiş işlemleri başladı. Bir kaç aydır Trabzon ,Rize ve Erzurum’da pilot bölge olarak denemeleri yapılan yeni kimlik kartlarının tamamen hayatımıza girmesine artık çok az kaldı.

1 Ocak 2017 itibari ile artık yeni kimlik kartlarının yani diğer bir deyişle yeni nüfus cüzdanlarının dağıtımına başlanıyor. Hakkında tam bir detaylı bilgi olmadığı için yeni çipli kimlik kartları ile ilgili olarak ortalıkla kesin olmayan bir çok bilgi dolaşmakta ve bilgi kirliliğine sebep olmaktaydı.

Anadolu Ajansı’nın paylaştığı habere göre artık daha kesin bilgiler ortaya çıkmış durumda. Vatandaşlar 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren eski kimliklerini yeni kimlik kartları ile değiştirebilecekler. Bu değişim işlemi için 15 TL  ücret ödeyecekler.

Yeni Kimlik Kartı Başvurusu için neler gerekli?

Tamamen farklı bir sisteme geçiş ve bazı işlemler yapılacağı için vatandaşlarımızın değişim işlemi için randevu almaları gerekli. Değişim işlemleri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü‘nün internet sitesinden ya da Alo 199 hattından randevu alınarak gerçekleştirilecek.

Randevu zamanı işlemler için gidildiğinde ise yanlarında biyometrik çekilmiş fotoğraf, kendi fotoğrafının bulunduğu bir kimlik yada alternatifi ve 15 TL kart ücreti olması yeterli.

Yeni Çipli Kimlik Kartları ile ilgili en çok merak edilen sorular?

Yeni kimlik kartları ücretli mi?

-Evet , yeni kartlar ücretli 15 TL kart ücreti mevcut.

Yeni kimlikler ne kadar süre geçerli?

-Yeni kimlik kartları 10 yıl kullanılabilir. 10 yıl sonra yenilenmesi gerekli

Yeni kimlikler pasaport olarak kullanılabilir mi?

-Dünya üzerindeki standartları taşıdığı için vize istemeyen ülkelere yanınızda pasaport olmasa da yeni kimliğiniz ile girebilirsiniz.

Yeni kimlikler güvenli mi?

-Evet . Yeni kimliklerde yer alan TÜBİTAK tarafından geliştirilen çipler güvenlik seviyesi en yüksek düzeyde olarak tasarlanmış durumda. Ayrıca çiplerin içinde parmak izi ve avuç içi izleri de saklanacak ve pin kodu olacak. Pin kodunun yanlış girilmesi durumunda kart kendini bloke edecek.

Yeni kimlikler ile ilgili şimdilik paylaşılan bilgiler bu şekilde sizde düşüncelerinizi bizimle paylaşın. 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir