Perşembe, Haziran 4
Shadow

Yurt dışından giren telefon sayılarında büyük artış yaşanıyor.

akıllı-telefonBilişim teknolojileri kurumu yaptığı açıklama ile bu yıl ülkemize yurt dışından gelen sayısını açıkladı.Geçtiğimiz yıla göre artış yaşanan sayılara dair ayrıntılar haberimizin devamında.

Akıllı telefonların yurtdışında ucuz olması kullanıcıları yurtdışından telefon getirmeye teşvik ediyor. ve İletişim Kurumu () tarafından açıklanan rakamlara göre bu yılın çeyreğinde, yurt dışına giden yolcuların beraberinde getirdiği sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38 arttı. Adet olarak söyleyecek olursak 277 bin 550’den 382 bin 616’ çıktı.

Açıklamaya göre bu yılın -Şubat-Mart aylarında ithal edilen cep telefonu sayısı, 2012 yılı ilk çeyreğine göre yüzde 5 arttı ve 2 milyon 958 bin 712’den 3 milyon 119 bin 676’ya yükseldi.

Bu yılın ilk 3 ayında BTK Bilgi ve İhbar Merkezine, 7 bin 521 kayıp ve çalıntı cep telefonu ihbarı yapıldı. 7 gün hizmet veren BTK Bilgi ve İhbar Merkezine cep telefonunu çaldıran veya kaybeden kullanıcılar hemen başvurdukları takdirde telefonlarının başkası tarafından kullanılmasını önleyebilirler.

Bu yılın ilk çeyreğinde, BTK Bilgi ve İhbar Merkezini, 169 bin 564 kişi kayıp ve çalıntı ihbarı yapmak veya bilgi amacıyla aradı. Aynı dönemde 8 bin 231 telefon iletişime kapatıldı. edilen cep telefonlarının sahipleri tarafından yapılan beyanlar sonucunda ise 2 bin 106 hat tekrar görüşmeye açıldı.

Geçen yılın ilk çeyreğinde Türkiye’de 47 bin 556 cep telefonu üretilmişti ancak, bu yılın ilk 3 ayında yerli üretim için başvuru olmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.