Cuma, Ağustos 7
Shadow

Microsoft Veri Merkezini Su Altına Taşıyor

veri merkezi, şüphesiz ki çok büyük bir veri alanına sahip. Firma için bu veriler artık sıra dışı bir yerde saklanacak. Peki, neden su altını tercih edecek?

Eğer Microsft’un büyüklüğünü göz önüne alırsak, firmanın elinde bulundurduğu veri birikiminin büyüklüğünü tahmin etmek çok da zor olmaz.

Facebook, Google, Apple ve Microsoft gibi dev firmaların, ne kadar çok kullanıcıya ulaştığını düşünürsek, ellerindeki veri miktarı akıl almaz boyutlarda olsa gerek.

Bu verilerin saklandığı yerler genel olarak karada yapılandırılıyor ve hava soğutmayla soğutuluyorlar. Ancak Microsoft’un karadaki merkezleri havayla soğutmaya yeni bir alternatifi var ve bir hayli ilginç.

Deniz altında
Microsoft’un ısınma sorununa bulduğu çözüm, deniz altına kurulacak bir veri merkezi. Kodadı Project olan proje aslında 2013’ten beri geliştirme aşamasındaydı.

natick_7_web

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje içerisinde yer alan Microsoft çalışanı Ben Cutler; “Proje hakkında ilk fikri duyduğumda su ve elektriğin yan yana gelmemesi gerektiğini düşünmüştüm. Ancak biraz daha derinlemesine düşününce bu durumun çok daha kârlı olduğunu fark ettim.” Bu çözüm veri merkezlerinin bedavaya soğutulmasını sağladığından, oldukça kârlı olarak görülebilir.

Tabii ki projenin kendine göre problemleri de var. Örneğin; bu sistem okyanus yaşantısını etkilemesi akıllara gelen bir soru. Bir diğer zorluk ise bir problemi düzeltmek için su altına inmesi gerekecek olan çalışanlar olarak akıllara geliyor.

Kaynak: Shiftdelete.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.