Çarşamba, Ekim 21
Shadow

Hangi mobil işletim sistemi daha güvenli? Android mi? iOS mu?

Telefonların akıllanması ile birlikte hayatımıza çok farklı işletim sistemleri çıktı. Bazı sistemlerin şuan adı bile hatırlanmaz iken güçlü olanlar kullanıcı deneyimine devam edenler hala mücadelesine devam ediyor. Bu mücadelenin en büyük yaşandığı ikili ise ve cephesinde kaydediliyor.

Peki hangisi daha Güvenli ? Bu soru akıllı telefon pazarının ilk günlerinden beri sürekli sorulan ve her seferinde yanıtı kesin olmayan cevaplar içeren bir soru olarak karşımıza çıkmaya devam ediyor. Dilimiz döndüğünce sizlere iki sistemin artı ve eksi yönlerini anlatmaya çalışacağız.

Güncelleme

Bilgisayar işletim sistemlerinde olduğu gibi mobil işletim sistemlerinde de güncellemeler oldukça önemli. Güncellemeler ile cihazların güvenlik sorunları ve hataları kapatılırken gelen ek özellikler ile kullanıcı deneyimi arttırılabiliyor.

Google Android için Apple kadar sık olmasa da güncellemeler çıkartarak kullanıcıları yaşanabilecek olası hatalara karşı korumaya çalışıyor.  Bu noktada oraya çıkan bir fark ise android’in telefon üreticileri tarafından özelleştirilerek dağırılması sebebi ile her kullanıcı aynı anda aynı güncellemelere sahip olamayabiliyor.

Apple ise yaptığı güncellemeleri belirli bir seviyeye kadar eski cihazlarında da göndererek tüm kullanıcıları için aynı hizmeti vermeyi destekliyor. Ortaya çıkabilecek hatalara karşı kullanıcılarına aynı anda eşit olarak hizmet vermeyi arzuluyor.

İşletim Sisteminde Kararlılık

Gerek Android gerekse iOS uygulama marketlerinde bulunan uygulama sayılarının fazlalığı ile gerek iyi niyetli gerekse kötü niyetli uygulama yazılımcıların gözdesi olarak görülmekte. Bu yüzden güvensiz uygulamalar ile ile işletim sisteminize ve kişisel bilgilerinize zarar verilebiliyor.

Bu yüzden uygulamaların güvenli merkezden yüklenmesi oldukça önemli. Apple bu konuda tek merkezden uygulamaların yüklenmesine izin vererek bu sorunu büyük ölçüde çözmüş oluyor. Denetimleri yapılarak onaylanan uygulamaların yüklenmesi sebebş ile iOS’un kararlılığında büyük rol oynuyor.

Android tarafında ise biraz daha özgürlükçü olarak davranıldığı için denetimler Apple kadar sıkı gerçekleştirilemiyor. Uygulama marketi dışından da rahatlıkla yükleme yapılabildiği için kararlılık açısında bazen sorunlara yol açabiliyor.

Güvenlik

Gelelim en önemli kısıma, kullandığımız sistem ne kadar güvenli? Yapılan araştırmalara göre akıllı telefon piyasasının %94 ‘ü Android ve iOS’dan oluşmakta. %71 lik oran ile Android birinci sıra yer alırken %21 ile OS ikinci %4 lük oran ile Windows Phone’da üçünü olarak yer almakta.

Kullanım oranı Android’in çok fazla marka model cihazda kullanılması sebebi ile oldukça yüksek olarak görünüyor.

Akıllı telefon işletim sistemleri üzerinde yapılan bir araştırmaya göre  2014 ve 2015 yıllarında Android platformundaki açıkların iOS platformuna göre oldukça az olmasına rağmen, 2016 yılında bu oranın iOS lehine değiştiğini ortaya koymuş. Android platformunu kullananların sayısının iOS’a göre oldukça fazla olmasından dolayı bu ortam için geliştirilen uygulama sayısının çeşitliliği artmış, bu nedenle güvenlik açığı olan uygulama sayısı da arttığından daha fazla hedef haline gelmiş durumda.

Apple iOS işletim sistemi için uygulama yüklemesine sadece üzerinden izin vererek bazı kullanıcılardan tepki alsa da bu şekilde ortaya çıkabilecek açıkların ve güvenlik zaafiyetlerinin önüne geçmiş durumda.

Android ise uygulama yüklemesine üzerinden sağlasa da açık kaynak sebebi ile farklı ortamlardan da uygulama yüklemesi yapılabiliyor. Yapılan bu yüklemeler ile güvenlik açıkları ortaya çıkabiliyor.

Apple tarafında tavsiye edilmese de yapılan jailbreak yönetimi ile bu zorunluluk ortadan kalkıyor ve dış ortamlardan uygulama yüklemesi yapılabiliyor.

Sonuç

Her iki sistemin de artıları ve eksileri birbirine yakın gibi görünüyor. Son karar kullanıcının telefonu nasıl kullanacağı ile ilgili. Ne sıklıkla uygulama kullanacağı neler yapacağı en önemli unsurlar.

Konu ile ilgili görüşlerinizi bizimle yorum kısmında paylaşabilirsiniz…

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.