Çarşamba, Ekim 21
Shadow

Super Mario Run Oyun tanıtımı ve Ön inceleme

Nintendo‘nun gelmiş geçmiş en çok bilinen oyunlarından olan ve dünya üzerinde oldukça fazla fanatiği olan Super Mario artık mobil dünyaya da gelmiş durumda. Uzun zamandır iOS platformuna gelmesi beklenen oyun dün itibari ile AppStore’da indirilmeye sunuldu.

Eski atarilerde yada NES üzerinde oynadığımız yapıya çok benzese de yeni oyunda bazı farklılıklar söz konusu. İlk olarak mobilde oynadığımız için oyunun kontrolleri biraz eskiye göre değişmiş durumda. Mario sürekli hareket ediyor bizim oyun içinde çıkan engelleri ve altınları toplamamız için ekranımıza vurarak karakterimizi yönlendirebiliyoruz. Bu bazen bir kez bazen de bir kaç kez vurarak istediğimiz hareketleri yaptırabiliyoruz.

Oyun yapı olarak Super Mario World‘ den izler taşımakta. Oyun içinde bulunan 3 farklı mod seçilerek istenilen moddaki oyunlar oynanabilmekte.

World Tour modu alışık olduğumuz klasik oyun modunda,kahramanımız ile ilerleyerek önümüze çıkan engelleri aşıyoruz ve kaleye ulaşmaya çalışıyoruz. Bunları yaparken de karşımıza çıkan altınlardan mümkün olan en fazla şekilde toplamamız gerekiyor. Altınlar oyun içinde önemli bir noktaya sahip topladığımız altınları oyun içinde kullanma imkanımız mevcut. Toplanılan altınlar ile diğer karakteri açarak onları da oynama şansımız var.

Toad Rally ise arkadaşlarınızla yada sisteme karşı yarıştığınız bölüm olarak değerlendirilebilir. Bu modda zamana karşı yarışarak en fazla altını toplamamız gerekiyor. Kazandığımız her yarış için altın ve ek hediyeler kazanma şansımız mevcut.

Mushroom Kingdom ise kendi yerlerinizi oluşturabilmenizi ve değişiklik yapabilmenizi sağlıyor. Bu bölümü açabilmeniz için ilk iki bölümden yeteri kadar altın ve puan toplamış olmanız gerekli.

Oyunun çalışması için aktif çalışa bir internet bağlantısına ihtiyacı var. Bu yüzden maalesef oyunu offline olak oynama şansımız yok. Oyunun yapımcılarının yaptığı açıklamaya göre bu oyunun kosan olarak dağıtımını engellemek için yapılmış bir önlem.

Diğer bahsetmek istediğimiz olumsuz durum ise oyununun 3. seviyeden sonra oynamak için ücret ödemek zorunda olmamız. İlk 3 seviyeye kadar ücretsiz olan oyuna devam edebilmek için 27 Tl’lik bir ödeme yapmamız gerekli. Bu ödeme dışında oyun içinde lazım olması durumda ticket ve altınları alabilmek için yeniden ücret ödemek gerekiyor.

Kişisel düşüncem oyunun 27 lira olan ücreti yüksek bir ücret. Bu yüzden ülkemizde oyunun devamı için bu ücreti ödemek isteyen ne kadar oyun sever çıkar bilemiyorum. Zaten oyun içi satın alma olan bir oyunun başlangıcında da bu kadar yüksek bir ücret ödenmesini doğru olarak değerlendirmiyorum.

Bu iki olumsuzluk dışında oyunun oynanabilirlik seviyesi oldukça iyi. Grafik olarak eski oyununun yenilenmiş hali gibi giyebiliriz. Ayrıca geçilen bölümler sonrası Mario’nun sesli olarak kendini kutlamasını beğendiğimizi belirtebilirim. Test için kullandığımız eski bir iPad mini ile bile sorunsuz bir şekilde çalışan oyun performans olarak cihazları çokta yormuyor diyebiliriz.

Aşağıda yer alan galeriden oyunun kurulum ve oyun için oynanış görüntülerine ulaşabilirsiniz. Sizlerde oyunu App Stora’dan indirerek oynayabilirsiniz. Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak için konu altından yorum yazabilirsiniz. Beğendiğiniz konuyu sosyal medya hesaplarınızdan paylaşarak bize destek olabilirsiniz. 

İyi Oyunlar herkese

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”45″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”100″ thumbnail_height=”75″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Slide Show olarak Göster]” template=”/home/mccoy35/public_html/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery-caption.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.