Cumartesi, Mayıs 30
Shadow

Internet Explorer 9: 2. ön sürüm yayınlandı!

9’un ikinci ön sürümü ile gelen özellikleri, değerleri ve fazlası.

Microsoft, Internet Explorer 9 (IE9)’un ikinci test sürümünü yayınladı ve denemek isteyen tüm kullanıcıların beğenisine sundu. Build 2, tarayıcının gücünü ön plana çıkarmak için on yeni aracı içinde barındırıyor. Chip Online ekibi olarak Internet Explorer 9’da bulunan bu mini araçları veözellikleri detaylarıyla inceledik.

Dahiyane özellik: Flickr Explorer
Internet Explorer 9Microsoft, ikinci ön sürümde de ön sürümdeki aynı arayüzü kullandı. “Speed Demos” kategorisinde ise yeni IE9’un yeteneklerini görmeniz mümkün. Explorer, bu fotoğraf sitesinden alınmış 88 farklı imajı Javascript aracılığı ile kareler halinde gösteriyor. Herhangi birfotoğrafa tıklayarak yakınlaştırma yapabilirsiniz. Fotoğrafa tekrar tıkladığınızda ise Explorer yalnızca o imajı büyük boyutlarda gösteriyor. Fare hareketiyle de imaj detaylarını gösterebiliyorsunuz. CTRL tuşuna basılı olarak imajı tıkladığınızda ise ilgili imaj girdisi Flickr üzerinde açılıyor.

Ayrıca arama çubuğundan belirlediğiniz kriterlere göre Flickr arşivi içinde arama yapabilirsiniz. Araçların pürüzsüz bir animasyon sağlaması için ise Internet Explorer doğrudan donanımınızı kullanıyor.

CSS3 ile tüm ekranlara destek

Daha bir görünüm için tasarlanmış olan önemli bir yenilik de yeni sürümde yer alıyor: “CSS3 Media Queries”

Şayet tarayıcı penceresi çok küçük ise bu yeni özellik ile belirlenen bir kesimden küçültülebiliyor. sistem şu şekilde işliyor: Diyelim ki tüm bir lale bahçesini gösteren bir örnekfotoğrafımız . Şayetprogram penceresi küçük boyutlardaysa, resimden belli kesim küçültülerek bütün bahçe yerine birkaç lale gösteriliyor. Bu özellik bilhassa küçük ekranlı cihazlarda sayfanın orijinal biçimini göstermek için tasarlandı ve netbooklar ve tablet bilgisayarlar için oldukça ideal. Daha ayrıntılı bilgi için galerimizde ilgili örneği görebilirsiniz.

Internet Explorer aynı zamanda web sitelerine gömülü vektör grafiklerini de görüntüleyebilecek. Bu sayede ölçeklendirilebilir içerik,yüksek miktarda yakınlaştırmada bile oldukça net görünecek.

JavaScript hızı: IE9 Firefox’un önünde

SunSpider tarayıcı benchmark testi ile Platform Preview 2’yi Firefox, Chrome, Safari ve Internet Explorer 8 gibi büyük rakipleriyle karşılaştırdık. Ve işte sonuçlar:

öncelikle şunu söyleyebiliriz: Yeni Explorer, önceki versiyon IE 8’den kesinlikle çok daha hızlı . Çünkü JavaScript performans testinde IE 8 4478,4 milisaniyeye ihtiyaç duyarken, Platform Preview 2 için ise 636,8 milisaniye yeterli oldu. Aynı zamanda Internet Explorer 9, 200 milisaniyelik bir farkla Firefox’un da önüne geçmiş oldu. Apple’ın Safari’si ise birkaç milisaniyelik bir farkla IE 9’u geçerken, Google Chrome 514 milisaniyelik dereceyle liderlik koltuğuna oturdu.

Web standartları konusunda hala geride

Acid3 benchmark ile IE 9 Platform Preview 2’yi webstandartlarıyla uyumluluk konusunda test ettik. Sonuç olarak bu alanda Internet Explorer rakiplerinden hala kötü olduğunu söyleyebiliriz.

Buna rağmen 100 üzerinden 68 puan alarak Platform Preview 1’den 13 puan daha iyi olduğunu gösterdi. Firefox 89, Chrome ise 100 puanla daha iyi sonuçlar elde etmeyi başardı.

Platform Preview Build 2’de bulunan tüm yeni özelliklere ve benchmark testlerinin ayrıntılı sonuçlarına galerimizden ulaşabilirsiniz. Şayet geleceğin Internet Explorer’ını kendi gözlerinizle görmek ve denemek istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz. Bu bir ön sürüm olduğu için yalnızca test amaçlı olarak kullanıldığını unutmayın. Bu nedenle varsayılan tarayıcınız olarak kullanmanızı önermiyoruz.

kaynak : www.chip.com.tr

9 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.