Cumartesi, Mayıs 30
Shadow

Türkiye’ye “YouTube’u aç” çağrısı


Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Özgür birimi Türkiye’ye, ve ’a ulaşımın serbest bırakılması çağrısında bulundu.

AGİT Özgür Medya Temsilcisi Mijatovic yaptığı açıklamada, Türkiye’de Mayıs 2007’de yürürlüğe giren 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’un ”uluslararası standartlara ulaştırılması” çağrısında bulunduklarını kaydetti.

Çeşitli kaynaklardan ulaştıkları bilgiye göre, Türkiye’de son iki yıl içinde 5 binden fazla internet sayfasına ulaşımın mümkün olmadığını ifade Mijatoviç, ”Yasanın mevcut haliyle sadece ifade özgürlüğünü değil, aynı zamanda bireylerin bilgiye ulaşmasını büyük ölçüde kısıtladığını” savundu.

Mijatovic, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’na da YouTube ve Google başta olmak üzere bugüne kadar ulaşımı yasaklanan internet sayfalarının acilen açılması çağrısını içeren gönderdiğini bildirdi.

Türkiye Ulaştırma Bakanlığının Youtube ve Google ile yaptığı görüşmelere de işaret eden AGİT Özgür Medya Temsilcisi Mijatovic, bakanlığın YouTube ve Google’den istemesinin de ilgili yasaya aykırı olduğunu ileri sürdü.

5 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.