Perşembe, Haziran 4
Shadow

22find.com ve desk365 nasıl silinir.

22findSon bir haftadır benimde başımı ağrıdan bir sorunun çözümü ile karşınızdayım.Malumunuz internet sitelerinin artması ve bundan gelir edilmesi ile birlikte bazı kötü niyetli kullanıcılar bazı hileler ile sitelere zoraki ziyaretçi çekmekteler.

Bu çekim işlemleri genelde tarayıcınıza bulaşan ek yazılımlar ile ana sayfanızı değiştirme açmasanız yeni sekme olarak siteyi arka planda açma şeklinde.Bu tür kötü uygulamalarda girilen sitede bir yerlere tıklandığında bilgisayarımıza inen bir program yada farklı bir amaç için kurduğumuz programların içinde gelen ek uygulamalar ile bilgisayarımıza bulaşmakta.

Geçen hafta kurduğum uygulamaların birinden sonra buna benzer bir sorunla karşılaştım.Normalde uygulamalar gelişmiş kurarım ki ek yazılımlarda yüklenmesin .İhtiyacım olan programı kurduktan sonra masa üstünde bir anda Desk365 ve 22Find yazılı kısa yollar gördüm. Chrome u açtığım ana sayfam da 22find.com olmuştu.Hemen program ekle kaldır dan kaldırdım ana sayfa ayarlarını değiştirdim. silindi gözükmesine rağmen ana sayfamı bir türlü 22find’dan kurtaramadım.Taki bugün Hamza Abi’nin namı değer TEAkoli’in attığı twiti görene kadar.

Hamza Abi’de aynı soruna yakalanmış ve benden daha azimli çıkarak sorunun çözümünü bulmuş.Şimdi sizlere 22Find ve desk 365 ten nasıl kurtulacağınızı Hamza Abi’nin anlattığı şekilde aktaracağım.

Kurtulmak için yapmanız gerekenler;

Öncelikle “Denetim Masası”nı açıp, “Program Ekle / Kaldır” seçiyoruz ve karşımıza gelen listede “Desk365″ arıyoruz. Bulursanız tereddüt etmeden kaldırın!

Sonra bilgisayarınızda gizli klasörler de dahil “CheckRun22find. dosyasını, “Desk365.exe”ve “V9Zip_000″ isimli dosyaları arayın. Bulduklarınızı gönül rahatlığı ile silmeniz gerekiyor.

Masaüstünüze de büyük bir ihtimal “Mavi Ev” şeklinde bir kısayol otomatik olarak yerleşmiş olacaktır. Bu kısayolu da direk siliyoruz. Ardında da, tarayıcılarımızı temizlemekle işlemi ile devam ediyoruz.

Öyle kolay kurtuluş yok…

Masaüstündeki Internet Explorer, Firefox, Google Chrome, Yandex Browser ve Dragon gibi tarayıcılarımızın kısayollarını tek tek sağ tıklayıp özelliklere geliyoruz. Hedef yazan yerde link olacak. Bu linkin en sonunda “http://22find.com” diye adres göreceksiniz. Hedef kısmındaki bu adresi de siliyoruz. Geri kalanlar dursun lütfen!

Ör: ”C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe”http://www.22find.com/?utm_source=b&utm_
medium=gdp&from=gdp&uid=
TOSHIBAXMK7559GSXP_90PAS0CQSXX90PAS0CQS&ts=1359137808

Yapılacak olan: “C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe”

Not: Kırmızı renkle yazdıklarımı siliyoruz. Başta ve sonda çift tırnak var onlara dikkat edelim silmeyelim. Yoksa kabul etmez… Bu işlemi masaüstünüzdeki tüm tarayıcı kısayolları için gerçekleştirin!

Gelelim tarayıcılara!

22find_internet_explorer

Internet Explorer:

Internet Explorer’ı açıyoruz ve “ayarlar”menüsünden “internet seçenekleri”menüsüne geliyoruz. Bu menü içerisinde açılış sayfası kutusunu boş kullanın ya dahttp://www.google.com gibi kendi açılış sayfanızı yazın. Kayıt edip kapatıyoruz.

Tekrar “ayarlar” menüsüne geliyoruz ve bu sefer “eklentileri yönet” menüsünü açıyoruz. Açılan pencerede sol kısımdaki “arama sağlayıcıları” bölümünü seçiyoruz. Sağ kısımda22find ya da yabancı bir arama aracı görürsek kaldırıyoruz.  Bunun yanı sıra yine sol taraftan“araç çubukları ve uzantılar” menüsüne gelip, yine 22find ya da bilmediğiniz bir şey görürseniz kaldırıyoruz.

Kapatıp, yeniden başlattığımız zaman tertemiz bir Internet Explorer açması lazım. Eğer tekrar 22find açarsa mutlaka bir yerde eksiklik yapmışsınızdır.  Kısacası arama sağlayıcısı, toolbar, eklenti ve açılış sayfalarını temizliyoruz.

Firefox:

Firefox’u açıyoruz ve “ayarlar” menüsünden “genel” sekmesine geliyoruz. Ana sayfa kısmında22find görürseniz siliyorsunuz! Kendi açılış sayfanızı http://www.google.com gibi yazıyoruz.  Kayıt edip kapatıyoruz.

Tekrar “ayarlar” menüsüne gelerek bu sefer “eklentiler” kısmını açıyoruz. 22find eklentisi göreceksiniz. Bir güzel bu eklentiyi siliyoruz!. Son olarak “arama motorları” kısmına gelerek22find arama motorunu buluyoruz. Uçuruyoruz! Hem de gönül rahatlığıyla…

Chrome:

Chrome tarayıcımızı açıyoruz. Ayarlar menüsü üzerinden “arama motorlarını yönet” butonuna basıyoruz. Burada karşınıza 22find yine çıkacak. Seçip kaldırıyoruz!

Yine aynı sayfa içerisinde yani “ayarlar” içerisinde yukarıda, “başlangıçta” yazısının altında“belirli bir sayfayı ya da sayfaları aç”  yanındaki “sayfaları ayarla” linkine basıyoruz. Ufak bir pencere açıp, başlangıç sayfalarını size gösterecektir. Burada 22find buluyoruz ve siliyoruz!

İşlem tamam artık bilgisayarınızda 22find ve desk365 kımılları, uyuzları, virüsler, onca sövdüğümüz bu iğrenç yazılımlar yok olmuş olacaktır.

Sonuç olarak, masaüstündeki 22find ve desk365 kısayollarını siliyoruz. Tarayıcı kısayollarınıdaki hedef bölümlerini temizliyoruz. Tarayıcıların başlangıç sayfalarını temizliyoruz. Eklentilerini ve arama motoru ayarlarını temizliyoruz. Program ekle / kaldır üzerinden de desk365‘i kaldırdığımız zaman tertemiz bir hale gelecektir.

 

Sizlerde bu sorunu yaşadıysanız ve kurtulamadı iseniz Yukarıdaki anlatılanları uygularsanız sorun ortadan kalkacaktır.Konunun daha detaylı anlatımı için aşağıdaki linkten Hamza Abi’nin sitesine ulaşabilirsiniz.Kendisine bu bilgiliyi bizimle paylaştığı için teşekkür ederim.

Kaynak:TEAkolik.com

5 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.