Teknoloji Bloğu -Güncel Teknoloji haberleri

Samsung Windows 8 recovery(Formatlama) nasıl yapılır?

samsung-laptopMerhaba arkadaşlar bugün yine çok kullanıcının işine yarayacağını düşündüğüm konu ile karşınızdayım. Windows 8 çıkalı yaklaşık 3 ay oldu. süre zarfında cihazını yeniden kurmak isteyenler mutlaka olmuştur.Bizde konumuzda cihazını yeniden kurmak isteyipte yapamayan arkadaşlarımıza  yardımcı olmaya çalışacağız.

Konuya başlamadan önce ufak bir ricada bulunacağım sitemizde okuduğunuz konular hoşunuza gitti ise kendi sitelerinizde paylaşmak isterseniz altına olarak bize link verdiğiniz sürece dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz.

Konumuza gelirsek Windows 8 yüklü cihazlarda iki şekilde recovery işlemi yapılabiliyor,ben sizlere iki şekilde de mümkün olduğunca resimli olarak anlatmaya çalışacağım.Bizim anlatımda kullanacağımız Serie 5 Ultrabook olacak.Bu yüzden bazı bölümler sizin cihazınız ile aynı olmayabilir.İlk yöntem bilgisayarı açıp kullanabilen kullanıcılar için çok kolay bir yöntem olacaktır.Bilgisayarı yavaşlayan kasılan kullanıcılar bu yöntemi deneyebilirler.

ayarları üzerinden Recovery nasıl yapılır?

1-Bilgisayarımızı açtığımızda karşımıza başlangıç ekranında kullanıcı adımızın yazdığı sağ üst köşeye tıklıyoruz.Tıkladığımızda karşımıza Hesap resmini değiştire basıyoruz.

2-Hesap resmini değiştir dedikten sonra açılan pencerede bilgisayaramızla ilgili birçok ayarı yapabileceğimiz bir ekran karşımıza geliyor.Biz buradan “” sekmesine geliyoruz.

3-Genel sekmesine tıkladıktan sonra sağ bölümde yine karşımıza bazı ayarlar geliyor.Biz bu bölümü biraz aşağıya doğru çekerek “Dosyalarınızı etkilemeden kişisel bilgisayarınızı yenileyin” ve “Herşeyi kaldırın ve Windows’u yeniden yükleyin” yazan yerleri bulun.

Buradaki ilk bölüm  sizin dosylarınız kaybolmadan sistem yükleme mantığına benzer bir şekilde sistemi yenilemesidir.İkinci bölüm ise bildiğimiz herşeyin silindiği ve yeniden kurulduğu bölümdür ve işlem uzun sürer.

4-Biz ikinci seçeneği seçerek bilgisayarımızın tamamen sıfırlanmasını istiyoruz.Karşımıza çıkan pencerelerde ileri diyerek devam ediyoruz.En son gelen “Sürücüyü temizle ” seçeneği ile Formatlama işlemini başlatmış oluyoruz.

5-Bundan sonraki gelecek olan ekranlar iki türlü yapılan recovery işleminde de aynıdır.

.

Windows’un açılmadığı durumlarda Recovery (Formatlama) nasıl yapılır?

Örneğin bilgisayarımız açılıyor fakat windows başlamıyor siyah ekranda sadece mouse kalıyor gibi sorunlar yaşadığımız da kullanacağımız yöntemdir.Formatlamaya başlamadan önce cihazımızın bios ayarlarını yapmamız gerekiyor.Biz anlatımda Samsung Serie 5 ultrabook kullandığımız için biosa girişi cihaz açılırken F2 tuşuna basarak oluyor.Sizlerde Bios a girmek için F2 yada Del tuşlarını deneyebilirsiniz.

1-Biosa girdikten sonra yön tuşları ile “Security” sekmesine  gelip hemen onun altında bulunan “Security Boot” sekmesini enter tuşuna basarak “Disable” olarak değiştirmek.

2-Değişiklik yapıldıktan sonra yine yön tuşlarını kullarak “Exit” diyebiliriz yada direk F10 tuşuna basarak yaptığımız değişiklikleri kaydedip çıkabiliriz.

3-Bu değişiklikten sonra bilgisayarımız tekrar reset atacaktır.Bilgisayarınızın açılışı sırasında F4 tuşuna bir kaç kez basalım.Bu tuş bazı marka ve modellerde bu değişiklik gösterebilir.

4-Eğer doğru tuşu bulduysak karşımıza normal açılış ekranından daha farklı bir ekran gelecek bu ekran bizim recovery için gerekli olan ayarlamalarımızı yapmamızı sağlayacak ekran karşımıza gelecek.İlk karşımıza çıkan bir hata mesajı olacak hata mesajında yedekleme yapmak için disk bulunamadı tarzında bir uyarı ile karşı karşıya kalacağız.Biz bu uyarıyı kapatıp menüde sol bölümdeki Kurtarma bölümüne tıklıyoruz.

5-Pencere açıldıktan sonra sağ alt bölümde Kurtarma yazan tuşa basıyoruz ve çıkan uyarıya evet diyerek işlemimize devam ediyoruz.Birkaç ayarlamadan sonra cihazımız recovery işlemine başlayacak ve formatlamasını kendi kendine yapacaktır.

6-Bu formatlama işlemi cihazınıza bağlı olarak yarım saat ile bir saat arasında sürebilir.(ilk bölümde anlattığımız formatlama buna göre çok daha yavaş olacaktır açık olan sistem üzerinden yaptığı için bilgisayarınıza göre 3-4 saat arası sürebilir.)

7-İşlem bittiğinde karşımıza bittiğini belirten bir uyarı penceresi gelecek ve onaylamamızı isteyecektir.Bu işlem onaylandıktan sonra karşımıza kullanıcı ayarlarını yapabileceğimiz bölüm gelecek.

8-Dil seçim ekranında Dilimizi Türkçe olarak seçip ileri diyoruz.

9-Bir sonraki ekranda klavye ayarlarımız için yeniden Türkçe seçiyoruz.

10- Lisans anlaşmasını kabul ediyoruz.

11-Bundan sonra gelen diğer ekranlarda ise Kullanıcı adı tarih saat ve kablosuz modem gibi ayarlarımızı yapıyoruz.Tüm bu ayarlar bittikten sonra cihazımız son bir kaç dakikalık bir kurulum daha yapıyor ve kurulumu tamamlıyor.

12-Başlangıç ekranımız geldiği zaman artık bilgisayarımızın kurulumu tamamlanmıştır ve kaldığınız yerden kullanmaya devam edebilirsiniz.

.

Kurulumlarla ilgili resimleri galerimizden takip edebilirsiniz.Son bölüm resimleri standart Windows 8 kurulumu ile aynı olduğu için eklenmemiştir.Dilerseniz o konuya ve resimlere bu linkimizden ulaşabilirsiniz.

20 Comments

 • Mehmet Sevim

  Üstadım,

  Samsung Ultrabook i5 cihazımda sizin söylemiş olduğunuz şekilde boot ayarlarını yaptım. F4 ile Recovery aşamasına geldim . Yaklasış 2-3 saattir “Recovery ” Lütfen Bekleyiniz ” Ekranın da duruyor . Ortalama daha ne kadar bir süre bekleyeceğim. veya bu bir başka bir problemin işaretimidir. Konu ile ilgili ivedi yardımınızı rica edeceğim.

  • McCOY35

   Merhaba ;
   Normal şartlarda 2 saat kadar sürebiliyor cihazın performansına görede işlem süresi değişir. Sizin cihazda max 3 saatte bitmiş olması lazım işlemin. Eğer daha uzun sürerse işlemi yeniden yapmayı deneyin hata devam ederse Samsung servisi ile bağlantıya geçin harddiskinizde sorun olabilir.

   • muhammed ali şahin

    hocam,

    ben bu recovery kismindayim suan yaklaşık 3.5 saat oldu ne bi yüzde görünüyor ne bi tepki var sadece lütfen bekleyiniz diyor mavi bi ekran üstünde bi kutucukta bekliyor neden hala bitmedi ve sizce ne kadar daha sürer
    teşekkür ederim

 • Muhammet Çolak

  Merhabalar
  Hocam,bende samsung notebook var sıkıntısıda sınırlı kullanıcı (standart kullanıcı) olması nedeniyle bilgisayara bir program kuramıyorum.sistemde tek kullanıcılı olması nedeniylede düzeltemedim. Bu sorunu çözmek için ne yapılabilir.Format atılırsa düzeltilebilirmi. Yardımdımını bekliyorum.Simdiden Teşekkürler.

  • McCOY35

   Admin olan kullanıcı hesabından kendi hesabına tam yetki vermen lazım onu yaparsdan format atmaya gerek kalmaz ama yapılmıyorsa mecburi format atman lazım

   • Muhammet Çolak

    Merhaba,
    Verdiğin bilgiler için teşekkürler. Admin girerilemiyor bilgisayarda tek kullanıcı hesabı var sanırım. F4 le format attığımda bilgisayara daha sonra ekran kartı cdsi veya bunu gibi şeyler yüklemem gerekiyormu yoksa format atıktan sonra içinde mecutmu?

 • fatih kayacık

  ben 1. yolu denedim ve bana bazı dosyalar eksik dedi ne yapacam acil yardım bilgisayarım çok yavaşladı

  • McCOY35

   Recovery bölümünden hiç bir veri sildiniz mi aldığınız hata onunla ilgili Samsung servis ile irtibata geçmenizde fayda var.

 • Yusuf Ziya Yoldaş

  Bu işlemi uyguladığımızda yada gelişmiş başlangıç menüsünden bilgisayarı yenilediğimizde Yerel Disk C deki dosyalarımız gidermi bu konuyla ilgili net bi bilgi verirseniz çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler

  • McCOY35

   C disk gider yeniden kurulum olacağı için içindeki bilgiler silinir. Yalnız gelişmiş seçeneneklerde dosyalarımı koru gibi bir seçenek var onu seçerseniz bilgileriniz kalır. Bizim tavsiyemiz yedeklerinizi kendinizin alması böylesi daha sağlıklı

 • Burak

  Ya muhteşemsin ya nerden bulacaktım bios ayarlarını üzerine f4 ü herkes win7 yüklemeyi anlatmış bi sen bios recovery anlatmışşın eline sağlık

 • Enes

  Dostum çok işime yaradı teşekkürler fakat benim bilgisayarımda(samsung ultrabook np540 ) security sekmesinde security boot yoktu boot sekmesi altında secure boot vardı onu disable yaptım kaydettim ve f4 le recovery menüsüne girdim..

 • Kerem

  Merhaba;
  Postun üzerinden baya bir süre geçmiş ama ben genede sormak istedim.
  Hocam benim sorunum, ben casper nirvana bilgisayar kullanıyorum bilgisayarımda virüs var format atmak istiyorum fakat olmuyor. win8 ürün kurtarma diskini takıyorum sonra yeniden başlatıp bios menüsünü açıyorum ardında boot sekmesinde seçenekler yok orda sadece windows boot manager yazıyor başka hiçbir şey yazmıyor. Genel ayarlarına gelip atmayı denediğimde de ”Bazı dosyalar eksik.Windows medyası bu kurtarma dosyalarını sağlayacak” gibisinden bir yazı alıyorum. Bilgisayarım çok doldu ve virüs kaynıyor formata ihtiyacı var bana bunun neyden kaynaklandığını söylerseniz çok sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir