Pazartesi, Ekim 26
Shadow

WhatsApp’a Nasıl Şifre Konur?

whatsapp-sifre-koyMesajlaşma uygulamalarının en popüleri olarak uygulama marketlerinde yer alan Whatsapp telefonlarımızın olmazsa olmaz uygulamalarından.Peki özel mesajlarınızın ve resimlerinizin olduğu whatsapp’a şifre koyulabilir mi ? Bu sorunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Whatsapp SMS sin sonunu getiren her akıllı telefonun olmazsa olmaz uygulaması , artık sadece mesajlaşma değil resim video ve sesli görüşme yapmak içinde kullanılıyor. Birçok firmada işler kurulan Whatsapp grupları üzerinden takip ediliyor. Kullanım alanı bu kadar büyünce ister istemez özel hayat ve genel kullanım arasında kullanım karışıklığı olabiliyor.

Telefonunuz başka bir kişinin eline geçebiliyor. işte bu tür durumlarda yapılması gereken iki seçenek var ilk olarak telefonunuza parola kayabilirsiniz ikinci olarak ta Whatsapp’a parola koyabilirsiniz.

Uygulama bazlı baktığımızda bunlardan en güvenli seçenek WhatsApp uygulamasına parola koymaktır. Çünkü bazen telefon parolasını açıp cihazı bir başka kişiye verdiğimizde de bu uygulamaya erişmesi mümkün olacaktır. Peki bu kadar özel bilginin yer aldığı WhatsApp’a nasıl şifre koyulur?

Bunu direk olarak Whatsapp uygulaması üzerinden yapmak mümkün değil. Bu yüzden 3. parti uygulamalar kullanarak bunları gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızın devamında bu işlemler için kullanabileceğiniz örnek uygulamalardan bahsedeceğiz.

Smart AppLock

Android kullanıcıları için markette yer alan en popüler uygulamalardan biri olan Smart AppLock, WhatsApp şifrelemesi konusunda size yardımcı olacaktır.

Öncelikle Smart AppLock uygulamasını Google Play Market üzerinden Android cihazınıza kurun. Yükledikten sonra açtığınız uygulama sizden bir parola isteyecektir. Varsayılan parola 7777’dir. Daha sonra uygulama içerisinde Ayarlar > Şifre ve Desen sekmesine dokunarak istediğimiz şifre stilini seçip varsayılan şifreyi değiştirilebiliriz.

Ardından Uygulamalar sekmesinde yer alan + butonuna dokunarak WhatsApp veya şifrelemek istediğimiz bir başka uygulamayı seçin. Böylelikle WhatsApp şifre koyma işlemini başarıyla gerçekleştirmiş olacaksınız.

Lock For WhatsApp
Bu uygulama Smart AppLock gibi mantığa sahip olsa da bu uygulama yalnızda WhatsApp uygulaması için geçerlidir. Bu uygulamayı telefonunuza yükledikten sonra uygulamaya girerek bir parola veya desen belirlemeniz yeterli olacaktır. Parolayı doğru girdiğinizde mesajlarınız görünecek, yanlış girdiğinizde ise hiçbir mesaj veya sohbet açılmayacaktır.

Bahsettiğimiz bu uygulamalar Android kullanıcıları için geçerli ,peki iPhone kullanıcıları bu durumda ne yapabilirler. Maalesef iOS kullanıcıları için bu tarz uygulamalar Apple tarafından güvenli olarak görülmediği için yüklenemiyor.

Tabi ki bu durumun bir istinası var eğer kullandığınız iOS cihazınıza Jailbreak uygulanmış ise BioProtect, Watusi veya WhatsApp++ isimli uygulamalarını indirerek whatsapp’a şifre koymanız mümkün.

Bu işlemleri uygulamak isteyen okuyucularımıza küçük bir not kullanacağınız uygulamalar farklı firmalar tarafından yazılan uygulamalar olduğu için sisteminizde yada uygulamalarınızda sorun çıkma ihtimali olabilir. Bu tarz bir durumda sorumluluk işlemi yapana aittir sitemiz sorumluluk kabul etmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.