Nedir bu Android dedikleri???

Gelişen teknolojiyi takip etmek üzere yayına geçirdiğimiz sitemizde bir bölümün eksikliğini hissetemeye başladım.

Günümüzde andorid sistemler ve telefonlar o kadar çoğalmaya başladıki onlarla ilgili ihtiyaçlarda doğru orantılı olarak artmaya başladı.Burdan yola çıkarak sitemize android kategorisini ekledim.İlk bir kaç bilgi diğer sitelerden toplama olucak daha sonraki günlerde ise kendi deneyimlerimi kendi başıma gelenelri yada beğendiğim uygulamaları paylaşacağım.Gelelim şimdi konumuza nedir bu android?  😀 İnternette buldğuğm bir yazıyı siizinle paylaşacağım umarm beğenirsiniz.

“Dusunuyorum oyleyse biri -on- dugmeme basmis” diye dusunebilen sey”

Bunu ben demedim, Kutsal Bilgi Kaynağımız Ekşi demiş. Android diyince akla ilk gelen şey Terminator oluyor galiba. Yarı insan yarı 216 : )

Google’da böyle mi düşünüyor acaba? 2006 yılından bu yana herkesi bir Gphone merakı sarmış, Gphone’dan başka bir şey konuşamaz olmuştuk. Söylentilere göre, Google cep telefonu piyasasına inecekti ve ilk ürünleri bir cep telefonu-PDA karşımı olan Gphone olacaktı. Taa ki 2007 Kasım-Aralık dönemine kadar. Çünkü Google’dan resmi bir açıklama gelmişti ve Gphone diye bir şeyin olmadığını anlamıştık.

Aslında ortalıkta dolaşan söylentiler doğruydu -kısmen de olsa-. Google mobil platformlar için bir güzellik düşünüyordu ama bu bir cep telefonu değildi, platformun ta kendisiydi: Android!

Android, Google’ın mobil platformlar için hazırlamış olduğu, Linux kernel’ine dayanan açık kodlu bir işletim sistemi. Android Linux 2.6 Kernel’i temel alınarak geliştiriliyor. Açık kaynak kodlu olduğu için de herkes Android platformu için serbestçe uygulama geliştirebiliyor. Google’ın bu atağı 2008 yılında mobil platformları sarsacak gibi görünüyor. Şu an karşısındaki en rakip şüphesiz ki Symbian. Çünkü yıllardır var ve Symbian için halihazırda milyonlarca uygulama geliştirilmiş durumda. Ancak bir yeniliği Google gibi bir firma yaparsa, büyük ses getirir ve arkasına çok destekçi toplar bu da bir gerçek. Ayrıca Android için uygulama geliştirilebilmesi amacıyla geçtiğimiz aylarda Android SDK’sının beta niteliğinde bir sürümüde geliştiricilere sunuldu.

Andorid kısaca böyle bir şey. A”ma bu bana yetmez, Android platformuna uygulama yazmak istiyorum” derseniz buradan.

Android hakkında bilgiler bulabileceğiniz mekanlar;

Resmi Android Geliştiricileri Blog‘u

Örnek Uygulamalar

Android SDK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.