Apple Aktivasyon Kilidi Kontrol Aracı Hizmetine Son Verdi!

apple-aktivasyon-kilidi-kontrol-araci-hizmetine-son-verdi

Teknoloji devi Apple önemli sayılacak özelliklerinden birisine son verdi. İşte Apple’ın artık kullanıcılarına sunmayacağı o özellik ve fazlası.

Ürettiği ürün ve servislerle adından söz ettiren Apple iCloud sitesi üzerinden “Aktivasyon Kilidi durumunu kontol etmeye yarayan aracı dışı bıraktı. Apple’ın bu aracı belli bir cihazın Aktivasyon Kilidi ile güvence altına alınıp alınmadığını kontrol etmeye yarıyordu. Apple’ın bu aracı ile birlikte yanlışlıkla bir başkasının kilitlediği ürünü satın alamıyordunuz.

Apple’ın bu özelliği ikinci el iPhone satın alan bir kullanıcı, cihazın seri numarasını isteyip, aldığı bu sri numarayla birlikte Apple’ın sunmuş olduğu bu servise girerek bu cihazın durumun ve bununla birlikte Aktivasyon Kilidi durumunu öğrenebiliyordu. Ancak Apple’ın bu servisinin olduğu sayfaya girenler “Sayfa Bulunamıyor” hatasıyla karşılaşıyor. Apple’ın ayrıca “iPhone’unmu ” destek belgelerinden bu araçla olan bölümlerin kaldırıldığı ortaya çıktı.

Apple’ın ile birlikte Ekim 2014’ten itibaren sunmuş olduğu Aktivasyon Kilidi, “iPhone’umu Bul” işlevini daha etkin hale getirmek için otomatik olarak etkinleştiriliyordu. Bu özellik sayesinde iPhone, iPad, iPod Touch veya Apple Watch’ın yabancı kişilerin ellerine geçmesi önleniyordu.

Apple’ın bu servise neden son verdiği ise şimdilik belirsizliğini koruyor. Aktivasyon Kilidi ile ilgili olarak geçtiğimiz yıllarda Apple kullanıcıları Apple ID sorunu yaşamışlar ve bunun üzerine Apple bir süreliğine Aktivasyon Kilidini kaldırmıştı. Apple servisi yeniden devreye sokup sokmayacağı bilinmezken Apple’ın konuyla ilgili olarak bir açıklama yapması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.