Facebook çalışanlarının düşük hızlı internet deneyimini yaşamasını istiyor.

facebook-fastSürekli yüksek hızlı internet bağlantısı kullananlar, geçmişte internetin ne kadar yavaş olduğunu kolaylıkla unutabilir. Ancak dünyanın çok yerinde insanlar halen düşük hızlı bağlantılarla internete erişmeye çalışıyor. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde bu duruma sıklıkla rastlanabiliyor. Gelişmekte olan ülkeleri kendisine hedef pazar olarak seçen Facebook, bu ülkelere yönelik olarak oldukça düşük seviyede veri tüketen uygulamalar hazırlıyor. Şirket, çalışanlarının düşük hızda internet bağlantısına sahip kullanıcılarıyla empati kurabilmek adına “2G Salıları” adını verdiği özel bir program başlattı.

Dünyadaki çok akıllı telefon sahibi için 2G üzerinden internete bağlanmak, acı verici bir deneyim niteliği taşıyor. Web sayfalarının çok uzun sürede yüklenmesi, sayfaların hatalarla olması, uygulamaların arzu edildiği biçimde çalışmaması 2G bağlantısının yarattığı en önemli sorunlar olarak göze çarpıyor.

2G bağlantısının yaygın olduğu pazarlara yönelik uygulamalar geliştirmek de, geliştirici kullanıcının halinden anlamazsa fazlasıyla zorlaşabiliyor.

Facebook, “2G Salıları” ile çalışanlarının karşı tarafla empati kurmasını amaçlıyor. Opsiyonel olarak sunulan bu deneyimde, çalışanlara Facebook uygulamasını 1 saat boyunca 2G hızında kullanmayı isteyip istemedikleri soruluyor. eden çalışanlar, Facebook uygulamasını dünyanın kısmıyla aynı hızda kullanarak kendilerini başkalarının yerine koyabiliyor.

Kaynak: Teknoblog.com

One thought on “Facebook çalışanlarının düşük hızlı internet deneyimini yaşamasını istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.