Amazon’un kurucusu Washington Post’u satın alı.

bezos_amozonDünyanın en büyük online alışveriş sitelerinden biri olan Amazon’un kurucusu Jeff Bezos ABD’ en büyük gazetelerinden biri olan Washington Post’u satın aldı.

Son zamanlarda finansal açıdan zor günler geçirmekte olan The Washington Post gazetesinin operasyon gelirleri geride kalan altı yıllık dönemde yüzde 44 oranında düşüş göstermişti. Bu da şirketin satış seçeneğini ciddi bir şekilde değerlendirmesine yol açmıştı. Gazetenin sahipleri altı potansiyel alıcı arasından Bezos’u uygun gördü.

Jeff Bezos, gazeteyi 250 milyon Dolar karşılığında satın aldı. Gazete çalışanlarına yazılı bir açıklama yapan Bezos, ‘yeni yaklaşımlara ve sizin deneyiminize ihtiyacımız var’ dedi.

Öte yandan Jeff Bezos’un bu satın almayı tamamen kişisel geliri ile yaptığı, Amazon.com’un bu satışta yer almadığı da açıklandı. 80 yıl ve 4 nesildir Graham ailesinin olan Post Company’ sahibi de Bezos oldu. Gazetenin Yönetim Kurulu Başkanı Donald Graham, yeni bir ismin Washington Post için daha iyi olabileceğini düşündüklerini ifade etti. Öte yandan satışın 60 gün içinde tamamlanması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.