Çin!den ilk Mars fotoğrafı Dünyaya ulaştı.

Uzayda hareketlilik devam ediyor. Son dönemde hem ülkeler hem de ünlü büyük şirketler arasında Mars’a uzay aracı gönderme üzerine yaşana  rekabet söz konusu. Bunların en başında gelen Elon Musk’ın şirketi SpaceX olsa da diğer şirketler ve ülkelerde bu konu da atak yapmaya devam ediyor.

Bu bağlamda gelen son bilgi de Çin Devleti’nden geldi. Çin’in uzaya göndermiş olduğu Zhurong isimli uzay aracından ilk görüntüler dünyaya gönderildi. Çin devletine bağlı olarak çalışan Global Times’ın twitter üzerinden yaptığı duyuruda uzay aracından çekilen iki görüntüye yer verildi.

Uzay aracından çekilen görüntülerde uzay aracının güneş panelleri, antenleri ve Mars yüzeyine inerken kullandığı platform görüldü. Platformun göründüğü fotoğraf siyah beyazken uzay aracının kendisinin çıktığı fotoğraf renkli çekilmişti.

15 Mayıs’ta Mars’ın kuzey bölgesinde yer alan Utopia Planitia ovasına iniş yapan aracın ilk fotoğrafları dünyaya gönderildi. Bu iniş ile birlikte Çin Mars’a araç indirin üçüncü oldu.

 

Mars’ta yaşananları merakla bekleyen bir kitle de mevcut. 15 Mayıs’tan beri fotoğrafların gelmesini bekleyenler gelen görüntülüler ile bir nebze de olsa meraklarını gidermiş durumdalar.

Çin Ulusal Uzay İdaresi’nin (CNSA) Müdür Yardımcısı Wu Yanhua ise Zhurong daha önce yaptığı açıklamada  önümüzdeki birkaç gün içinde iniş platformundan çekileceğini ve ilk fotoğrafların mayıs sonunda beklendiğini söylemişti.

Ancak uzay idaresi, Zhurong’un ilk fotoğraflarını uzay aracı platformdan çekilmeden önce yayımladı ve bekleyenleri sevindirdi. Global Times’ın Twitter duyurusunda, “Zhurong gezgini iniş platformundan çıkmaya hazırlanıyor ve yakında Mars’ın yüzeyini araştırmaya başlayacak” ifadeleri yer aldı.

Yeni fotoğrafların ve araştırma sonuçlarının da paylaşılmasını bekleyenlerin bir süre daha beklemesi gerecek. Yeni bilgiler yayınlandıkça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.