Twitter’dan yeni uygulama Birdwatch

Sosyal medya platformu Twitter şuan bir bilginin yayılması için kullanılan en hızlı araçlardan bir tanesi geldi. Bu hızlı bilginin yayılması sırasında maalesef yanıltıcı bilgilerde aynı hızla yayılabilmekte.

Sosyal medya devi bu tarz gerçek dışı ve yanıltıcı paylaşımların önüne geçebilmek için @Birdwatch uygulamasını hayata geçirdi.  Twitter tarafından yapılan açıklama ile kullanıcıların paylaşımlardaki yanıltıcı bilgileri fark etmesine ve alternatif bilgi paylaşımı için not yazmalarına olanak tanıyan yeni bir program başlatıldığı belirtildi.

Deneme aşamasındaki Birdwatch’la ilgili “Yanlış bilgi içerdiğini düşündüğünüz paylaşıma not düşün.” şeklinde bir ibarenin paylaşımlara ekleneceği, böylece diğer kullanıcılar için paylaşım hakkında uyarıda bulunabileceği ve konuyla ilgili alternatif bilgilerin eklenebileceği bir tasarım olarak geliştirildiği kaydedildi.

– “YARDIMINIZA İHTİYACIMIZ VAR” ÇAĞRISI

Twitter’ın resmi destek hesabından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Herkesi bu programa kaydolmaya ve katılmaya davet ediyoruz. Grup ne kadar geniş ve çeşitli olursa, yanlış bilgileri etkili bir şekilde değerlendirmede o kadar iyi olacaktır. Bu konuda yardımınıza ihtiyacımız var.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.