Whatsapp Gizlilik sözleşmesi ile ilgili son durum belli oldu.

Whatsapp’ın aylardır gündemden düşmeyen gizlilik sözleşmesi ile ilgili son durum belli oldu. Yayınladıkları sözleşme ile kullanıcılar tarafından büyük tepki gören ve bu yüzden sözleşme tarihini uzatan Whatsapp tarihin gelmesi ile yeniden gündeme geldi.

Konu ile ilgili Rekabet Kurumu tarafından yapılan bir açıklama ile gizlilik sözleşmesinin ülkemizdeki durumu netlik kazanmış oldu.  Gelen bilgilere göre rekabet kurumu anlık mesajlaşma uygulaması olan firmadan bilgi ve belgeler istenmişti. Gelen bilgi ve belgeler doğrultusunda rekabet kurumundan yapılan açıklamaya göre bu sözleşme ülkemizdeki kullanıcıları etkilemeyecek. Sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcıların hesapları kısıtlanmayacak.

Rekabet kurumundan yapılan açıklamanın detayları ise şu şekilde:

“WhatsApp tarafından Kurumumuza yapılan bilgilendirme çerçevesinde güncellemenin, 15 Mayıs 2021 tarihinde Türkiye’de yürürlüğe girmeyeceği ve tüm kullanıcıların WhatsApp’ı tam işlevsellikle kullanmaya devam edebilecekleri, bu kapsamda Türkiye’deki kullanıcıların, güncellemeye onay vermelerini talep eden bildirimler almayacakları anlaşılmıştır.”

“Dolayısıyla bu aşamada WhatsApp’ın güncellemeye yönelik küresel politikasından Türkiye’yi hariç tuttuğu söylenebilecektir. Bununla birlikte WhatsApp’ın ilerideki günlerde konuya ilişkin olarak Türkiye’deki kullanıcıları bilgilendirmesinin faydalı olacağını tahmin ediyoruz.”

Bu açıklamanın ardında Whatsapp cephesinden de bir açıklama geldi. Şirket tarafından yapılan açıklamada ise şu şekilde:

Facebook, Rekabet Kurumu tarafından alınan kararın ardından açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, kurumun aldığı karara dair görüşlere yer verildi. Açıklamada, Türkiye’ye özel bir uygulama yapılmayacağının altı çizildi. Kısaca Rekabet Kurumu kararının uygulanmayabileceğinin sinyalleri verildi.

WhatsApp’tan ise “Güncellemenin Türkiye’yi kapsamayacağına dair kesin bir kararımız henüz bulunmuyor. Atılacak adımlar için ilgili makamlarla görüşmeye devam ediyoruz ve herkes için güvenlik ve gizlilik esaslı iletişim sağlamak konusundaki kararlığımızı koruyoruz.” açıklaması geldi.

Açıklamada “Güncellemenin Facebook ile veri paylaşımı haklarını genişletmediğinin ve kullanıcılarımızın arkadaşlarına veya ailelerine yolladığı kişisel mesajların gizliliğini etkilemediğinin altını çizmek isteriz. Güncellememizi tüm dünyada kademeli olarak hayata geçirmeye devam ediyoruz. Ayrıca dünya genelinde, güncelleme onayına sunulan kullanıcıların çoğunluğunun güncellemeyi kabul ettiğini belirtmek isteriz.” ifadesi kullanıldı.

Bakalım önümüzdeki günlerde farklı gelişmeler olacak mı? Gelişmeler için bizi takip etmeyi unutmayın.

 

One thought on “Whatsapp Gizlilik sözleşmesi ile ilgili son durum belli oldu.

  1. WhatsApp markasını ve güvenirliliğini Türkiye’de alt üst etti, güvenlik açıkları var. Alternatif ücretsiz programlar kağıt üzerinde daha iyi sonuç verdiği gözlemleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.