Whatsapp’a para cezası gelebilir!

Gizlilik politikasının güncellenmesi ile birlikte tepkileri üzerine çeken ve gündemden düşmeyen mesajlaşma uygulaması yeni bir sorun ile karşı karşıya.

Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma platformu Whatsapp Messenger’ın Avrupa Birliği veri koruma kurallarını ihlal ettiği açıklandı. Şirket, bu nedenle para cezası ödemek zorunda kalabilir.

WhatsApp Messenger, geçtiğimiz günlerde kullanıcı verilerinin Facebook’un diğer hizmetleri ile nasıl paylaştığını kullanıcılara açıklayarak gizlilik politikasında güncellemeye gitmişti. Kullanıcı verilerinin diğer hizmetlerle paylaşılmasının nedeninin genellikle entegrasyon ve güvenlik ile ilgili geliştirmeler yapmak olduğu açıklayan şirket  güvenlik ve entegrasyona ek olarak arka plandaki sistemlerin iyileştirilmesine yardımcı olacağını belirtmişti.

Politico’nun web sitesinde yer alan bilgilere göre WhatsApp’ı zor günler bekliyor. İrlanda’da yer alan Veri Koruma Kurumunun WhatsApp’ın kişisel verileri kullanımına yönelik incelemesini sürdürdüğü açıklandı. Şirketin kişisel verilerin medya platformu Facebook ile paylaşılması konusunda bazı hatalar yaptığı ve Avrupa’da yaşayan kullanıcıları bu konuda bilgilendirmediği belirtildi. Bu durumun Avrupa Birliği kapsamında 2018 yılında yürürlüğe giren Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne aykırı olduğu belirtildi.

Paylaşılan bilgilere göre İrlanda Veri Koruma Kurumu, anlık mesajlaşma platformuna kesilecek cezaya ilişkin Avrupa Birliği üyesi ülkelerdeki ilgili kurumlar ile görüşmeye devam ediyor. Firmanın AB kişisel veri kurallarında yer alan şeffaflık şartlarını ihlal etmesinden ötürü 30 ile 50 milyon euro para cezasına çarptırılabileceği ileri sürüldü. Söz konusu para cezasının 2021 yılı içerisinde verilmesi bekleniyor. Alınan karar kapsamında şirketin kişisel verileri kullanış şeklini de değiştirmesi gerektiği ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.