Zuckerberg’den yeni proje internet.org

internet.orgHatırlarsanız geçtiğimiz günlerde Facebook kurucusu Mark Zuckenberg’in önderliğinde büyük teknoloji sitelerinin internet.org adı altında bir çalışma başlatıp tüm dünyaya interneti yaygınlaştıracağı haberini vermiştik. Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckenberg, internet erişimi olmayan 5 milyar insana interneti getirmeyi amaçlayan ve küresel bir işbirliğinin ürünü olan internet.org’un hizmete girdiğini açıkladı. Aşağıda bu proje ile ilgili bilgileri ayrıntılarıyla inceleyebilirsiniz.

Zuckenberg “Facebook’un asıl başarısı, dünyanın dört bir tarafındaki insanlara iletişim kurma imkânı sunmuş olmasıdır” dedi ve şöyle devam etti: “Gelişmekte olan ülkelerin bilgi ekonomisi ile bağlantı kurmalarının veya dahil olmalarının önünde birçok engel var. Internet.org, işte tüm bu engelleri aşmayı amaçlayan ve henüz internet bağlantısı bulamayan insanlara internet erişimi sağlayacak olan uluslararası bir ortaklıktır.”

Bugün, yalnızca 2,7 milyar insan, bu dünyanın sadece üçte birine denktir, internete bağlanabiliyor. İnternet bağlantısı edinimi yılda yüzde 9’dan daha düşük bir hızda artıyor; nitekim interneti geliştirme konusunda ne kadar erken davranıldığı düşünülünce bu oldukça düşük bir artış.

Internet.org’un oluşturulmasındaki hedef, henüz internet bağlantısı olmayan dünyanın üçte ikilik kısmında internet erişimini mümkün kılmak ve bugün internete bağlanan dünyanın üçte birinin sahip olduğu imkanları onlara da sunmaktır.

Internet.org kurucuları Facebook, Ericsson, MediaTek, Nokia, Opera, Qualcomm ve Samsung, tüm dünyayı çevrimiçi kılmak hedefiyle bağlantı projeleri geliştirecek, bilgi paylaşımı sağlayacak ve sektörleri ve devletleri mobilize edecek. Tüm kurucu şirketlerin mobil operatörlerle işbirliği geçmişi var ve bu girişimde onların öncü rol oynamalarını, zamanla bu oluşuma sivil toplum örgütlerinin, akademisyenlerin ve kişilerin de dâhil olmasını bekliyorlar. Internet.org, donanımların tasarımlarını daha verimli ve yenilikçi hale getirerek bulut bilgisayar işlemlerinin maliyetlerinin düşmesini sağlayan ve tüm sektörü etkileyen Open Compute Project’den ilham alınarak geliştirildi.

Henüz internet bağlantısı olmayan dünyanın üçte ikilik kısmına internet hizmeti temin etmek için internet.org gelişmekte olan ülkelerdeki üç temel zorluğa odaklanacak:

Erişim maliyetlerini makul hale getirmek: Oluşumun ortakları, mobil bağlantıların daha uygun hale getirilmesi için gerekli teknolojileri geliştirecek ve dünya genelinde insanlara veri sağlamanın maliyetini düşürecek. Düşük maliyetler, yüksek kalite akıllı telefonlar sunmayı amaçlayan çalışmalar ve yetersiz hizmet alan bölgelere daha geniş kapsamlı internet sağlamayı hedefleyen işbirlikleri muhtemel projeler dâhilinde. Mobil operatörler, tüm ekosistem için faydalı olacak çalışmalar yardımıyla bu projelerin merkezinde yer alacak.

Verileri daha verimli kullanmak: Kurucular, birçok uygulamanın kullanımı ve internetten faydalanmak için gerekli olan veri miktarını önemli ölçüde azaltmayı amaçlayan araçlara yatırım yapacak. Gelecekteki projeler, veri sıkıştırma araçlarının yanı sıra daha verimli veri kullanımı için ağ kapasitelerinin geliştirilmesi, verilerin daha verimli saklanması ve veri kullanımı azaltmak amacıyla uygulamaların şekillendirilmesini kapsıyor.

Erişim sağlama konusunda işletmelere destek olmak: Oluşumun ortakları, istikrarlı yeni iş modellerinin geliştirilmesinde ve insanların internete daha kolay erişmelerini sağlayacak hizmetlerin ortaya konmasında destek sağlayacak. Bu kapsamda, mobil operatörleri, cihaz üreticileri ve geliştiricilerinin ve diğer işletmelerin önceden olduğundan daha makul maliyetlerle teşvik tedbirleri ortaya koyacak yeni modeller test edilecek. Ayrıca, işletim sistemi sağlayıcıları ve diğer ortaklar ile bir araya gelinerek, mobil cihazlar için daha fazla dil seçeneğine imkân sağlayacak yerelleştirme hizmetlerine odaklanılacak.

Internet.org, uygulamaların çoğu için gerekli olan maliyetleri düşürerek, veri kullanım miktarını azaltarak ve yeni iş modelleri oluşturarak, internet erişimi olmayan 5 milyar insanın çevrimiçi dünyasını keşfedebilmesini hedefliyor.

Facebook, Ericsson, MediaTek, Nokia, Opera, Qualcomm, Samsung ve diğer ortaklar, bahsedilen tüm problemlerin çözümleri için yeni yöntemler ararken, aynı zamanda mevcut ortaklıklara yenilerini ekleyecek.

Ericsson’un genel müdürü ve CEO’su Hans Vestberg duruma şu sözleriyle açıklık getirdi:“Ericsson, 100 yıldan uzun bir süredir iletişim kurmayı herkes için mümkün kılıyor ve bugün 6 milyardan fazla insan mobil iletişim imkânına sahip. Kendimizi, herkesin ve her şeyin gerçek zamanlı olarak iletişim halinde olduğu Ağ Topluluklarını şekillendirmek için adadık; özgürlük yaratıyor, toplumu dönüştürmek için gerekli gücü ve fırsatı sunuyoruz. Uygun maliyetli bağlantılar ve internet erişimi, insanların hayat standardını yükseltecek ve daha istikrarlı bir dünya kurma konusunda bizlere destek olacaktır; bu sebeple internet.org girişiminin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz.”

MediaTek Genel Başkanı MK Tsai:“Gelişen sektörlere mobil çözümler sağlamada lider olan, 2 yıllık bir süre zarfında 300 milyondan fazla akıllı cihazın kullanımı için imkân sunan MediaTek, internet.org girişimini tüm varlığıyla destekliyor. Sanayi Devrimi’nden bugüne kadar meydana gelen en büyük kalkınma, Küresel İnternet ve sosyal medya erişimidir; biz de bunu herkese sunmak istiyoruz.”

Nokia Genel Müdürü ve CEO’su Stephen Elop:“Nokia, insanları birbirleri ve yaşadıkları dünya ile bağ kurmasını sağlamak konusunda aşırı tutkulu,” diye konuştu. “Nokia, yıllar içerisinde milyarlarca insanı birbirine bağladı. Sektörümüz, müşterilerine muhteşem deneyimler sunan internet hizmetinin eskisine göre daha ekonomik ve verimli hale geldiği bir dönüm noktasında. Evrensel internet erişimi, yeni sanayi devrimi olacaktır.”

“Günümüzde 300 milyondan fazla insan internete girmek için Opera’yı kullanıyor. Yarın, gelişmekte olan ülkelerde yaşayan 5 milyar insana mobil cihazları üzerinden iletişim kurmaları için hizmet tedarik etme şansımız olacak. İnsanlara zaman, veri ve para kazandırmak Opera’nın DNA’sında var; ayrıca, internet.org sayesinde bu hedeflerimizi geliştirebileceğimizi düşünüyoruz.” — Lars Boilesen, Opera Software CEO’su.

Qualcomm Incorporated Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Paul Jacobs: “Mobil hizmetler, ilk ve tek mobil deneyim sağlayıcısının bir bilgisayar donanımı olduğu, gelişmekte olan bölgelerde yaşayan birçok insanın hayatını dönüştürmekte destek oldu” açıklamasını yaptı. “11 milyardan fazla çipi müşterilerine ulaştıran Qualcomm, uçurumlar arasında köprüler oluşturmaya kendini adamış bir sektör lideridir. Internet.org’un bir parçası olmaktan ve bu girişimi ileri taşımak amacıyla önemli ekosistem aktörleriyle birlikte çalışmaktan gurur duyuyoruz.”

“Bu yeni girişim, internet erişimini herkese sağlayabilmek için büyük bir potansiyele sahip” sözleriyle Samsung Electronics CEO’su, BT ve Mobil İletişim Bölümü Başkanı JK Shin. “İnternet erişimi ile buluşturulacak olan 5 milyar insanın en iyi deneyimi yaşaması için yüksek kalite mobil cihazlar tedarik etmeye odaklandık.”

Bugün hizmete giren Internet.org sayfası üzerinden tüm ortakların bulunduğu bir liste ile beraber girişimin misyonu ve hedefleri hakkında genel bilgiler bulabilirsiniz. Gelecek haftalarda teknoloji liderleri ve uzmanlar ile yapılan röportajların yanı sıra internet.org etkinlikleri ile ilgili en güncel haberlere de yer verilecek.

Kaynak:Teknolojioku.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.