Zynga’nın aktif oyuncu sayısı 1 yılda yarı yarıya düştü.

zynga-logoÇevrimiçi pazarının en büyük geliştiricilerinden biri olan Zynga yaşadığı zor günlerden bir türlü kurtulamıyor.Son gelen bilgilere göre aktif sayısında anlamda düşüş var.

Dün açıklanan finans raporuna göre şirketin günlük aktif sayısı geçen yıla göre yüzde 50 oranında azalmış. 2012′nin ikinci çeyreğinde 72 milyon aktif oyuncuya ulaşan Zynga, 2013′ün aynı çeyreğinde 39 milyon aktif oyuncu sayısına erişebilmiş. Şirket 230 milyon dolar gelirden 15.8 milyon dolar zarar açıkladı. Gelirlerin de yıldan yıla yüzde 31 oranında azaldığını belirtmek gerekiyor. Zynga bu tablo ışığında gerçek parayla kumar işini düşen performansını tersine çevirmek için önemli bir çıkış kapısı olarak görüyordu. Ancak esas gelir kaynağı yaratacak ülke olan ABD’de çevrim içi kumar işine girmenin önündeki zorluklar şirketi usandırmış olabilir.

Söz konusu strateji değişikliğinin yeni CEO’nun gelişinden hemen sonra gerçekleşmesi de dikkate değer. Zynga, daha önce Microsoft’un Xbox birimini yöneten Don Mattrick’i tepe yöneticiliği koltuğuna oturtmuştu ve görünen o ki, Mattrick zorlu bir dönemden geçen şirketi yeniden sosyal oyunlara yoğunlaştırmanın doğru olacağını düşünüyor. Şirketten yayınlanan bir açıklamada Mattrick yeniden öze dönmenin, ürünlere ve işlere daha uzun vadeli bakmanın gerektiğini dile getirdi. Ayrıca tepe yöneticisi ücretsiz pazarının önümüzdeki birkaç yıl içinde dikkate değer bir büyüme göreceğine inandığını da vurguladı ve doğal olarak Zynga’nın bu büyümede öncü olmasını istiyor.

Kaynak: Teknoblog.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.