Google’dan Özgür internet çağrısı

İnternetteki kullanım özgürlüğü ile ilgili kısıtlamaların önüne geçebilmek için Aralık ayında hükümetler arasında düzenlenecek Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) toplantısı öncesi internet özgürlüğünü ve açıklığını savunan kampanyaya Google’dan destek geldi.

Google açmış olduğu “Take Action” isimli sayfada bu kısıtlamalara karşı durabilmek için kullanıcılardan destek istedi.İlerleyen günlerde interneti ve sosyal medyayı kısıtlayıcı bir takım zorlukların çıkacağına deyinen arama devi kullancııların bu konuda duyarsız kalmamasını istedi.

Take Action adlı sayfa üzerinden yapılan açıklamada, ”Özgür ve açık bir dünya, özgür ve açık internet ile mümkündür.İnternet’in geleceğine karar verenler sadece hükümetler olmamalıdır. Dünyada İnternet’i kullanan milyarlarca kişi ve onu oluşturup yaşamasını sağlayan uzmanlar da işin içinde olmalıdır” denildi.

İnternetin kimsenin kontrolünde olamayacağının savunulduğu açıklamada ayrıca, hükümetler tarafından internet özgürlüğüne yönelik baskının giderek arttığı da vurgulanıyor. ITU’nun 1988 yılından bu yana yürürlükte olan iletişim anlaşmasının revize edileceğini belirten Google, bazı önerilerin hükümetlerin kanunla korunan ifade özgürlüğünü sansürlemesine, hatta internet erişimini kesmesine izin verebileceğini; bununla birlikte YouTube, Facebook ve Skype gibi hizmetlerin uluslararası kullanımı için insanların yeni ücretler ödemeye zorlanabileceğini öne sürdü.

Diğer yandan toplantıda sadece hükümetlerin temsil edildiğini, mühendisler, şirketler ve Web’i oluşturup kullanan kişilerin burada oy haklarının bulunmadığına dikkat çeken Google, ITU toplantısında alınan kararların gizli tutulmayarak uzmanların da konuya dahil edilmesini önerdi.

İddialara karşı çıkan ITU sözcüsü Sarah Parkes ise Twitter üzerinden takipçilerine gönderdiği mesajda, iletişim hakları belirlenirken uluslararası telekomünikasyon düzenlemelerinden yararlanıldığını ancak söz konusu kurumların bu özgürlüğü kısıtlayamacağını söyledi.

Sitede kampanyaya destek vermek isteyenler için düşüncelerini aktarabilecekleri bir form bulunuyor. İsterseniz ad, soyad, e-posta bilgileri gibi bilgilerinizi vererek sesini duyurmanızda etkili olacak fikirlerinizi Google’a iletebilir veya destek için Google+, Facebook ve Twitter üzerinden arkadaşlarını davet edebilirsiniz.

Kaynak:Sosyalmedya.co

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.