Microsoft Nokia’yı satın aldı.

nokia_microsoftYaşadığı günlerde sürekli olarak Microsoft’un Nokia’yı satın alacağı dedidokuları çıkmaya başlamıştı.Gece geç saatlerde gelen açıklama dedikoduları doğruladı.

Microsoft, Nokia’nın cihazlar ve birimini satın aldığını açıkladı. Toplamda 7.17 Milyar Dolar olan anlaşma sonucu Microsoft, Nokia’nın birimin tamamına sahip oldu.

Her iki şirket, Microsoft’un Nokia’nın Cihazlar ve birimi için 3.79 milyar avro (10.1 milyar TL), Nokia’nın patentleri için 1.65 milyar avro (4.40 milyar TL) olmak üzere toplamda 5.44 milyar avro (14.50 milyar TL) ödemesi noktasında anlaşma sağladı.

satın ile birlikte 32.000 kişilik Nokia personeli de Microsoft’a devir oluyor.Böylece 2010 yılında Microsoft’tan ayrılıp Nokia’ya CEO olan Stephen Elop yeniden eski firmasına dönmüş oluyor. Elop bundan böyle Microsoft’ta Cihazlar ve Servislerden sorumlu başkan yardımcısı olarak görev yapacak.

Satın almada Microsoft telefon biriminin yanında Nokia’nın sunmuş olduğu servisleri de satın aldı. servislerden en önemlisi de harita servisi olarak değerlendiriliyor.

satın almanın gerçekleşmesi ile ülkemizde bulunan Microsoft ve Nokia ofislerinin birleşmesi de tahmin ediliyor.Fakat ülkemizdeki durum ile ilgili henüz net bir açıklama yapılmış değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.