Windows 10′ da Fidye yazılım engelleme nasıl etkinleştirilir?

Bu yazımızda umarım hiç bir kullanıcımızın başına denk gelmez diyerek başlamak istiyorum. Öncelikle fidye yazılım nedir kısaca ondan bahsedelim.

Fidye yazılımlar bilgisayar virüslerinin en tehlikelilerinden sayılabilir. Saniyelik bir hata ile tüm bilgisayarınızı kullanılamaz hale getirebilir. Tüm sisteme yerleşerek tüm dosyalarınızın uzantılarını değiştirerek kullanılamaz hale getirirler ve bıraktıkları bir dosya ile virüsü gönderen kişi belli bir ücret talep ederek bu ücret karşılığında sistemin eski hale geleceğini belirmektedir ki bunun da doğruluk payı olmayabilir.

Bazı bilinen virüs programları bu yazılım ile ilgili önlemlerini geliştirse de hali hazırda Windows 10 üzerindeki bir ayarlama ile kendi güvenliğinizi sağlayabilirsiniz. Bir çok kullanıcı bu özelliğin sistemlerinde aktif olduğundan habersiz bir şekilde kendilerini korumaya çalışıyorlar.

Tüm bunlara rağmen maalesef korumanın %100 olduğunun garantisini veremeyiz. Bazı yazılımlar maalesef ki korumaları atlatabiliyor. Yine de önlemleri alarak kendi güvenliğimizi sağlamamız kendi faydamıza olacaktır. Şimdi gelelim Windows 10’da Fidye Yazılımı Engelleme Nasıl Açılır ? onu anlatalım;

  • İlk olarak “Windows + I” klavye kısayolunu kullanarak Windows Ayarları penceresini açın.
  • Açılan ayarlar penceresi üzerinden “Güncelleştirme ve Güvenlik” kategorisine tıklayın.
  • kısımda bulunan “Windows Güvenliği” sekmesine tıklayın.
  • “Virüs ve tehdit koruması” seçeneğine tıklayın. Bu işlemin ardından yeni bir açılacaktır.
  • Açılan üzerinden “Fidye yazılımı korumasını yönet” seçeneğine tıklayın.
  • Son olarak “Denetimli klasör erişimi” seçeneğini aktif hale getirin. Bu seçenek, sisteminizde yer alan dosyaları, klasörleri ve bellek alanlarını kötü amaçlı uygulamaların yetkisiz değişikliklerinden korur.

“Denetimli klasör erişimi” isimli seçeneğin yer aldığı sayfada herhangi bir fidye yazılımı saldırı durumunda hesaptaki dosyaları kurtarabileceğiniz seçenek de mevcut. “OneDrive’ı Ayarla” butonuna tıklayarak bu ayarı gerçekleştirebilirsiniz.

Kullandığınız antivirüs programının fidye yazılım engelleme özelliği varsa etkinleştirmeyi yapamayabilirsiniz. Umarım bu yazımız sizler için faydalı olmuştur.  Beğendiğiniz yazılarımızı paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.