Windows 8’e başlat menüsü ekleyin

Windows 8 kullanıcılarının ilk dikkatini çeken ve en çok şikayet ettikleri özelliklerden olan başlat menüsünün olmayışı bir çok kullanıcı tarafından yadırganmıştı.3. parti programlarla klasik başlat menüsünü getirmek mümkün.Bunun nasıl yapılacağını yazımızın devamında anlatacağız.

Yazımızda 2 adet üçüncü parti yazılıma değineceğiz.Bu yazılımlardan Start 8 ve Pokki yapılan yorumlara göre oldukça  başarılı görünüyor.

Start8
Stardock adlı yazılım şirketi tarafından sunulan Start8, klasik başlat menüsünü Windows 8’e geri getirmenin basit bir yolunu sunuyor.

Windows 7’nin başlat menüsü ile aynı görünüme sahip bir başlat menüsünü Windows 8’ e taşıyan programın en büyük özelliği, yüklemeden sonra PC’nin geleneksel masaüstü ile açılabilmesi. Böylece, hiç ihtiyacınız olmadığı durumlarda yeni Windows 8 arayüzü ile karşılaşmak zorunda kalmıyorsunuz.

start8-start-menu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Başlat menüsü ikonunu değiştirebilme, boyutunu ayarlayabilme gibi bir dizi özelleştirme seçeneği de sunan program 5 Dolar karşılığında buradan indirilebiliyor. Start8’in 30 günlük deneme sürümü de bulunuyor.

Pokki


Hem klasik başlat menüsünden vazgeçemeyenler, hem de yenilik isteyenler için belki de önerilebilecek alternatif Pokki.
Sweetlabs adlı şirket tarafından ücretsiz olarak sunulan Pokki, başlat menüsü ile birlikte birlikte birçok değişikliği de kullanıcılara sunuyor.

Güncellemiş Windows 7 başlat menüsü gibi görünen Pokki’nin başlat menüsü, tüm uygulamaları, denetim masasını, favorileri sol bölümde ana başlıklar halinde listeliyor. Sağ bölümde ise favori programlara ait ikonlar akıllı telefon arayüzlerine benzer bir şekilde görüntüleniyor.

pokki-windows-start-menü

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Pokki menüsünün sağladığı bir başka özellik de Windows Store’da popüler olan uygulamaların menü içinde listelenebilmesi. Popüler Windows Store uygulamaları, menünün sağ alt kısmında yer alıyor.
Start8’de olduğu gibi, açılışta doğrudan Windows 8 arayüzüne erişme olanağı Pokki tarafından da sunuluyor.
Pokki’yi buradan inceleyebilir ve ücretsiz indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.