Android 11 Yenilikleri ve Özellikleri

Bir süredir Beta dağıtımları devam eden ve geçtiğimiz günlerde de bazı firmalar tarafından dağıtım listeleri yayınlanan Android 11 nedir? Yenilikleri ve özellikleri nelerdir? Bu yazımızda elimizden geldiğince siz okuyucularımıza bunları anlatmaya çalışacağız.

Android 11 Yenilikleri ve Özellikleri 

Yeni sürüm geliştirilmiş akıllı ev kontrolleri, dahili ekran kaydı özelliği ve bazı yeni tasarımsal değişiklikler başta olmak üzere birkaç yenilikle birlikte geliyor ancak söylememiz gereken şey şu ki, Android 10 kadar heyecan verici bir tablo ile karşı karşıya değiliz.

1- Dahili Ekran Kaydı
Android 11 ile gelen yeniliklerden en önemlisi dahili ekran kaydı olabilir. Bazı kullanıcılar tarafından oldukça fazla kullanılan bu özellik için genelde 3. parti yazılımlar kullanılarak ihtiyaçlar karşılanıyordu. Aslında bu özellik bazı markalar tarafından yıllardır sunuluyordu . Yeni özellik sadece ekranı kaydetmekle kalmaz telefonunuzun sesini kaydedebilir ve mikrofonu kullanarak sizin de sesinizi kaydedebilir. Bu noktada bu özelliğin pek çok kişinin işine yarayacağını söylememiz mümkün.

2- Yeni Görüşmeler Sekmesi
Android 11 ile birlikte bildirimler ve konuşmalar birbirinden ayrılıyor. Bu sayede kullanıcılar önemli içeriklere, yani mesajlara, daha görünür bir şekilde ulaşabiliyor. Yine bununla ilgili bir iyileştirme olarak Gboard, artık formlarla ilgili bilgileri otomatik olarak doldurabilme yeteneğine sahip. Gboard’un varsayılan klavye uygulaması olduğunu hatırlatmış olalım.

3- Akıllı Ev ve Medya Kontrolleri
Eğer gelişen teknoloji ile birlikte akıllı ev ürünlerini daha sık kullanmaya başladıysanız, Android 11 sizin için yeni yeteneklerle gelecek. Güç düğmesine uzun basarak özel bir menüye erişebilecek, evinizdeki medya ürünlerini çok daha kolay bir şekilde kontrol edebileceksiniz. Ayrıca rahatsız etme modu, akıllı ev ürünleri ile çalışan yeni bir Uyku Modu ile güncelleniyor.

4- Gelişmiş Tahmin Araçları
Android 11 alışkanlıklarınızı takip etmede daha başarılı bir yapıya bürünüyor. Örneğin uyku düzeninizi takip etmek için her sabah düzenli olarak uyku takibi uygulamasını açıyorsanız, işletim sistemi bunu algılayacak ve sabahları bu uygulamayı ana ekranınıza taşıyacak. Böylece bu uygulamaya daha kolay bir şekilde erişebileceksiniz.

5- Gizlilik ve Güvenlik
Hem hem de Apple gizliliğe ve güvenliğe her zamankinden daha çok önem veriyor. Bu doğrultuda Android 11 uygulamaların – kamera ya da mikrofon gibi – araçlara ‘her zaman’ ya da ‘yalnızca uygulamayı kullanırken’ erişmesine izin verecek. Bu sayede uygulamalar kameranıza ya da mikrofonunuza uygulamayı kullanmadığınız zamanlarda erişemeyecek.

6- Android 11 Easter Egg’i
Bu arada Android kullanıcılarının her sürümde heyecanla keşfettiği Easter Egg, bu sürümde de güncellendi. Yeni sürümdeki Easter Egg’i nasıl görebileceğinizi ve bununla neler yapabileceğinizi hemen aşağıda yer alan tweetten görebilirsiniz. Erişmek her zamanki gibi oldukça basit.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.