Android cihazlarda gereksiz dosyalar nasıl silinir?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık gerek cihazların donanımları gerekse uygulamaların kullandığı depolama alanlarında artışlar ortaya çıkmakta.  Örnek olarak giriş-orta seviye bir telefonda kameraların çözünürlükleri bile 24 megapiksellerden başladığı düşünülürse çekilen bir fotoğraf bile 4-5 MB boyutlara  ,orta halli bir online oyununun boyutu da en az 1 GB dosya boyutuna rahatlıkla ulaşmakta.

Durum bu halde olunca 32 GB ve altı hafıza sahip olan kullanıcıların en çok sorun yaşadığı alanlardan birisi de depolama alanlarının hemen dolması ve bununla beraber yaşanılan kasma ve donma sorunları.

Bu yazımızda size telefonunuzda gereksiz dosyaları silerek hem depolama alanınızda yaşayacağınız artış hem de depolama alanı ile birlikte gelecek olan performans artışından bahsedeceğiz.

Konumuzu anlatmaya başlamadan önce hatırlatmak istediğimiz en önemli unsur her ihtimale karşı cihazınızın ve dosyalarınızın yedeğini almanız.

Cihazınızda yer açmak için dosyalarınızı manuel olarak silebileceğiniz gibi play store üzerinde bulunan uygulamalar ile de gerçekleştirebilirsiniz. Biz size bu yazımızda bu uygulamalardan olan Google Files‘ı anlatacağız. Google’ın geliştirdiği bu uygulama ile cihazınızdaki depolamayı yönetebildiğiniz gibi başarılı bir şekilde depolama boşaltmış oluyorsunuz.

Android’de gereksiz silme işlemi nasıl yapılır?

İlk olarak bu linkten Google Files uygulamasını telefonunuza indirin.

Google Play üzerinden indirdiğiniz uygulamayı açın ve öncesinde Google hesabınız ile giriş yapmanızı isteyecek. Android hesabınız ile giriş yaparak mobil uygulamanın ana sayfasına erişin.

Daha sonra bazı onay ve senkronizasyon süresi sonrasında ana ekranın sol alt köşesinde açılan Temizle butonu ile gereksiz silme işlemini başlatabilirsiniz.

Karşınıza gelen Önemsiz Dosyalar seçeneğine dokunun ve daha önce hızlı bir temizlikte yapabilirsiniz. Detaylı bir gereksiz temizleme işlemi için adımları izlemeye devam edin.
Gereksiz Dosyaları Göster butonuna basın ve önbelleği dolduran günlük dosyalar, geçici dosyalar gibi birçok veri karşınıza çıkacaktır.
Cihazınızdan temizlemek istediğiniz verileri seçerek gereksiz dosyaları temizleyin. Yapılan silme işleminin geri dönüşünün olmayacağını ve dikkatli bir şekilde verilerinizi seçmenizi öneririz.
Temizle butonuna bastıktan sonra seçimlerinizi tekrardan görecek ve tekrar emin olduktan sonra son onay ekranında da Temizle diyerek kısa süre içinden cihazınızdaki gereksiz dosyaları silmiş olacaksınız.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.