C# Dersleri 1 – C# Programlamaya Giriş

Arkadaşlar merhaba,

Bir önceki yazımda belirttiğim gibi kendi çabamla bir programlama dili öğrenmeye karar verdim.  İzlediğim videolardan aldığım online eğitimlerden anladıklarımı biraz kendi cümlelerim biraz hazır cümleler ile buraya not alacağım. Bu sayede hem kendim için hemde benim gibi programlamaya ilgi duyan arkadaşlarım için bir kaynak yaratmaya çalışacağım.

İlk bir kaç dersimiz biraz ezbere dayanacak bilgiler içeriyor. İlk derslerimiz de C# hangi program ile yazılır. Kod yazımında kullanılan terimler nelerdir bunları öğreneceğiz. Şimdi lafı daha fazla uzatmadan dersimize başlangıç yapalım.

C# Nedir?

C#, C++’ın programlama kabiliyeti ve Visual Basic’in kolaylığını bir araya getirmek amacıyla Microsoft tarafından geliştirilmiş nesne tabanlı (object-oriented) bir programlama dilidir. Temelinde C++ dilinin özellikleri yer almaktadır ve Java ile bir çok ortak özellikleri vardır. Yani C++ ya da Java bilen bir yazılımcının C# ‘ı öğrenmesi daha kolay olacaktır.

C#, Microsoft’un .Net platformu ile birlikte çalışabilecek bir şekilde geliştirilmiştir. Çoğunlukla Windows üzerinde geliştiriliyor olmasına rağmen platform bağımsız bir programlama dilidir.

C# programlama dilini yazmak için hangi program kullanılır?

Csharp dilinde kodlama yapabilmek için kullanabileceğimiz farklı farklı editör programlar olsa da en çok kullanılanı yine Microsoft’un geliştirmiş olduğu Visual Studio’dur. Visual studio’nun bizim derslerde kullanacağımız sürümü öğrenciler ve bireyler için hazırlanmış olan ücretsiz Community sürümüdür.   Diğer sürümleri ücretlidir.

Visual Studio Community sürümünü bu linkten indirebilirsiniz.

Programımızı indirip kurduktan sonra ilk kullanımda gerekli olan kütüphane ve eklentileri yeniden yüklememiz gerekiyor. Buda seçeceğiniz özelliklere göre ortala 10 – 15 arası yer tutabilmektedir. Eğer tüm ayarlamalarımız bitti ise şimdi sıra ilk projemize başlamakta.

 Visual Studio’da Yeni Proje Oluşturmak

Programımızı çalıştırdığımızda karşımıza aşağıdakine benzer bir ekran gelecektir.  Visual Studio’yu kurulum dilinize göre İngilizce Türkçe kullanma ihtimaliniz var.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu ekranda “New Project”  (Yeni Proje )butonuna tıkladığımızda karşımıza proje türünü seçmemizi isteyen bir çıkar.

 

 

 

 

 

Proje türünü “Windows Form Application” olarak seçip projeye isim verdikten sonra “OK” butonuna tıkladığımızda projeyi oluşturmuş oluyoruz.

 

 

 

 

Gelen ekranda ortadaki pencerede formu görüyorsunuz. Bu proje türünde kısaca yapacağımız tüm işlemler bu form üzerinde olacak. Form application projelerinde en çok kullanılan tablerden birisi, görselde solda bulunan Toolbox penceresi. Bu pencereyi göremiyorsanız ya da yanlışlıkla kapattıysanız View -> Toolbox seçeneği ile tekrar açabilirsiniz.

Tüm projelerimizde kullanacağımız, görselde sağda bulunan “Solution Explorer” penceresi bir diğer önemli penceremiz. Eğer yanlışlıkla kapatırsanız yine View menüsü altında bulabilirsiniz. Bu pencere, projemize ait dosyaların listelendiği pencere. Bunların dışındaki pencerelerin işlevlerini zamanı geldikçe konuşacağız.

Bu dersimiz şimdilik bu kadar bir sonraki dersimizde görüşmek üzere.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.