ADSL Nedir? VDSL Nedir? Arasındaki farklar nelerdir?

Arkadaşlar merhaba ,

Bu yazımızda sizlere kısaca internet altyapı çeşitlerinden bahsedeceğiz. Konumuzun içeriğinde ülkemizin büyük çoğunluğunun kullanmakta olduğu ADSL ve VDSL altyapılarından kısaca bahsedeceğiz. Gelişmekte olan fiber altyapımızdan ise bir sonraki yazımızda bahsedeceğiz.

ADSL Nedir?

Asymmetric Digital Subscriber Line kelimelerinin kısaltılmış hali olan ADSL, (Asimetrik Sayısal Abone Hattı) alt yapısında bakır kabloların bulunduğu veri aktarımı sağlayan internet hizmetidir. Genel olarak telefon hatlarının çalışabildiği bakır kablo çifti üzerinden veri aktarma esasına dayanan ADSL’in ana santrale kısa mesafede olan ve en fazla 4 km uzaklıkta kalan mesafelerde kullanıldığında verimliliği artar. ADSL internet hizmeti 16 Mbps oranına kadar bant genişliği sağlar.

ADSL internet abonesinin kullanmakta olduğu telefon hattının bir ucu telefon hizmetinin verilmekte olduğu Telekom santrallerinde bağlı bulunmaktadır. Bir abonenin ADSL hizmeti alabilmesi için, öncelikle hattının bağlı bulunduğu Telekom santralinde uygun cihazların kurulu bulunması gerekmektedir. Uygun cihazlar kurulu ise telefon hattının Telekom santralindeki ucu bu cihazlara bağlanır.

ADSL’in isminde bulunan asimetrik kelimesi, yükleme ve indirme hızının eşit olmamasından gelir.

ADSL Modem Nedir?

ADSL hizmetinden yararlanmak için bir ADSL modeme ihtiyacınız vardır. Bugünkü ADSL bağlantı teknolojisini karşılamak üzere çeşitli teknik özellikte modemler piyasada bulunmaktadır. Kendi ihtiyaçlarınıza uygun bir ADSL modem temin ederek evinizde veya iş yerinizde ADSL hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Piyasada kablolu ve kablosuz olmak üzere iki farklı çeşitte ADSL modem bulunmaktadır. Kablolu veya kablosuz bir ADSL modem ile hem dizüstü hem de masaüstü kişisel bilgisayarınızı ya da tabletinizi kullanarak internete bağlanabilirsiniz. VDSL bağlantı kullanıyorsanız ADSL modemi kullanamazsınız. İnternet hızınızı ölçmek için hız testi (speed test) sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. Altyapınızın alabileceği maksimum hız için de internet servis sağlayıcılarının internet sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

VDSL Nedir?

Very High Speed Digital Subscriber Line kelimelerinin kısaltılmış hali olan VDSL (Çok Yüksek Hızlı Dijital Abone Hattı) bakır kablo hatlarının da bulunduğu internet hizmeti sağlayan dijital abone hattıdır. VDSL, santrale yakın konumda bulunan kullanıcılarına daha verimli bant genişliği sunar. Santraldan gelen fiber hattının sonlandığı bir optik ağ ünitesi ile ev ya da işyerine bağlı olan tek bir bakır hat arasında uygulanan VDSL, binanın yakınlarına kadar gelen fiber hattını, evlere eski ya da yeni döşenen bakır hatlar üzerinden bağlamaktadır.

ADSL’den çok daha fazla hızlara olanak veren VDSL internet, sinyalin güçlü bir şekilde aktarım yapabildiği yerlere 100 Mbps’ye kadar hızla ulaşabilir. VDSL ADSL’e göre download hızında 5, upload hızında ise yaklaşık 10 kat fazladır.

VDSL Modem Nedir?

VDSL modem, VDSL altyapısını destekleyen modem türüdür. VDSL ile 300 metreye kadar 55 mbps hıza, 1500 metreye kadar da 13 mbps hıza erişmek mümkündür.

Bugünkü VDSL bağlantı teknolojisini karşılamak üzere çeşitli teknik özellikte modemler piyasada bulunmaktadır.

VDSL ya da ADSL Modem Nasıl Anlaşılır?

Modeminizin VDSL modem olduğunu aşağıdaki adımlardan birini takip edip anlayabilirsiniz:

 

1.Modemin markası ve modelinin anlaşılması ve bu bilgilerin internette araştırılması: 

Bir modemin markası ve modeli mutlaka üzerinde yazar. Arkasına, sağına, soluna bakın. Markası ve modelini burada görmeniz mümkün olacaktır. Ardından oradaki kelimeleri internette aratın. Örnek olarak belirtmek gerekirse; marka ismi Huawei, model için de HG658 diyebiliriz. İnternete bu bilgileri yazdığınızda modeminizin ADSL modem mi VDSL modem mi kolaylıkla olduğunu anlayabilirsiniz.

 

2.Müşteri hizmetlerinden destek alınması:

İnternet hizmetinizi aldığınız internet servis sağlayıcının müşteri hizmetlerini arayıp modeminizin hangi altyapıyı desteklediğini öğrenebilirsiniz.

Umarım verdiğimiz bilgiler sizin için faydalı olmuştur.

One thought on “ADSL Nedir? VDSL Nedir? Arasındaki farklar nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.