DirectAdmin WordPress PHP hatası çözümü

WordPress ilk başlarda blog yazımı için tasarlanmış olsa da sağladığı işlevsellik ve popülerlik ile birlikte artık blog dışında bir çok bireysel ve kurumsal sitesinde kullanılmakta. Kullanımın artmasına paralel olarak ta bazı kullanıcılar sorun yaşamaktalar. Bu yazımızda sizlere en çok yaşanılan sorunlardan biri ile ilgili çözümü anlatacağız.

Yeni bir site kurduğunuz yada mevcut sitenizi farklı bir sunucuya taşıdığınız zaman “PHP kurulumunuzda WordPress‘in çalışması için gerekli olan MySQL eklentisi eksik.” hatası alma ihtimaliniz çok gelen yeni bir güncelleme ile bile bu hatayı yaşayabilirsiniz.

İnternet sitenizin yayınlandığı alanlardaki kullanıcı panelleri farklı olmakla beraber bir çok menünün ismi benzerdir bu yüzden anlatacağımız yöntemi Cpanel ve Plesk Panel‘de de uygulayabilirsiniz. Biz yazımızda kendi kullanmış olduğumuz DirectAdmin üzerinden anlatım yapacağız.

İlk olarak hostingimizin yönetim paneline giriş yapıyoruz. DirectAdmin kullanıcıları aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaklar.

 

 

Ana menüden Etki alanı yönetimine tıkladığımızda sitemizin isminin yazdığı bir menüye geleceğiz. Bu menüde sitemizin adına tekrar tıkladığımızda aşağıdaki ekran ile karşılaşacağız.

 

 

Resimde işaretlediğimiz PHP Sürüm Seçici menüsüne bastığımızda PHP sürümlerini ilk olarak seçip ayarlayacağımız ekran gelecek.

 

Bu ekrandan kullanmak istediğimiz sürümü seçerek kaydet diyoruz. Şuan en güncel PHP sürümü 7.3 olduğu için biz seçerek devam ediyoruz.

Bu seçimin ardından tekrar ilk giriş yaptığımız ekranımıza geri dönelim ve altta işaretlediğimiz PHP versiyon seçim menüsüne geçiş yapalım.

 

Select PHP version menüsüne tıklayarak seçim ekranına geçiş sağlayalım.

 

Açılan menüde az önce seçtiğimiz php sürümü ile aynı sürümü seçerek Set as Current diyerek kayıt işlemimizi tamamlayalım.

Bu işlemler tamamlandıktan sonra yeniden web sitenize girmeyi denediğinizde artık sorunun kalmadığını göreceksiniz. Umarım anlattıklarımız işinize yaramıştır. Bu tarz faydalı paylaşımlar için sitemizi takip etmeye devam edin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.